Dysk twardy wewnętrzny

Dysk twardy wewnętrzny

Przed wyborem dysku do komputera warto dla tych, którzy nie wiedzą odpowiedzieć sobie na to, czym tak naprawdę on jest i jaką pełni funkcję w naszym komputerze. Dysk twardy jest to jeden z rodzaju pamięci masowej, która na określonym nośniku przechowuje nasze dane. W zależności od jego rodzaju dysk ten może posiadać konstrukcję talerzową lub tak zwane pamięci NAND Flash.

Są to dyski HDD oraz SSD. Dyski SSD są szybsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ma to miejsce w przypadku dysków HDD. Jednak za tą samą pojemność takiego dysku zapłacimy więcej niż przy zakupie dysku HDD.

Jaki szybki dysk twardy, warto wybrać?

Wszystko w głównej mierze zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywany nasz sprzęt. Dla jednych wystarczająca będzie pojemność 500 GB, a dla innych 2 TB. Jednak nie ważne, jaka by to była pojemność to zawsze powinniśmy przed zakupem takiego dysku spojrzeć na jego podstawowe parametry i dostosować go pod kątem przyszłego użytkowania. Wśród najważniejszych parametrów dysku znajdziemy:

Rodzaj interfejsu – jest to typ podłączenia do komputera. Na rynku znajdziemy produkty, które działają na bazie technologii SATA, SATA II oraz SATA III. Technologia ta gwarantuje prędkość nawet do 600 MB/s

Ilość pamięci podręcznej – inaczej nazywanej cache, która proponuje nam rozwiązania wielkości od 2 do 256 MB. W przypadku dysku HDD taka pamięć powinna mieć min 32 MB

Prędkość obrotowa – podstawowe dyski HDD posiadają prędkość obrotową od 4200 obr/min do około 7200 obr/min

Licz talerzy – tu zasada jest prosta im ich mniej, tym lepiej, ponieważ szansa na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne jest mniejsza

Trwałość dysków HDD – Dyski HDD ze względu na to, że posiadają części mechaniczne nie należą do najtrwalszych. Łatwo się nagrzewają i po upadku może dość do ich trwałego uszkodzenia. Dlatego w trakcie ich pracy warto monitorować stan, w jakim one są.  Warto też w moemncie gdy zobaczymy niepokojące wzrosty temperatury wyposażyć nasz sprzęt w dodatkowe chłodzenie.

Co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku komputera stacjonarnego warto więc zaopatrzyć się w dwa dyski najlepiej SSD oraz HDD. Dysk HDD na nasze dane a SSD na system, gdyż ten drugi jest szybszy bardziej odporny na temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, gdyż nie posiada on zbędnych części, które mogą ulec uszkodzeniu.

Czytaj więcej...  Dysk twardy 2 TB - jaki wybrać?

Polecane dyski SSD

W przedziale cenowym od 200 zł do 500 zł możemy spotkać takie dyski jak:


Rodzaje dysków HDD

1. SATA

Do niedawna były najczęściej stosowanym rodzajem dysków. SATA to rodzaj dysku magnetycznego, gdzie dane zapisywane są na okrągłych aluminiowych talerzach, które znajdują się we wnętrzu dysku. Do zapisu i odczytu natomiast w tym przypadku służy tutaj specjalna głowica umieszczona na ruchomym elastycznym ramieniu.

2. SAS

Dyski tego typu stały się popularnym standardem w sprzęcie komputerowym z przeznaczeniem dla klientów biznesowych. W porównaniu do dysków SATA oraz NLSAS są niezawodne, oraz charakteryzują się największą wydajnością i skutecznością oracy nawet w przypadku dużych obciążeń.

3. NLSAS

Te typy dysku na rynku są dostępne od niedawna. Jest to hybryda dwóch omawianych wcześniej dysków, gdyż dyski te działają na zasadzie SATA zachowując taką samą prędkość obrotową wykorzystując jednocześnie interfejs oraz zestawy komend, które zastosowane są w dyskach SAS.

Polecane dyski HDD

W przedziale cenowym od 200 do 500 zł znajdziemy takie dyski jak:


5/5 - (15 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *