Jak wybrać szyfrowany pendrive?

Jak wybrać szyfrowany pendrive? Poradnik

Szyfrowany pendrive

Przenośne pamięci USB szybko zyskały na popularności, gdyż posiadają wiele zalet takich jak lekkość, możliwość wyboru odpowiedniej wielkości partycji oraz prędkości zapisu danych. Pojemność to jeden z czynników, który najczęściej ma wpływ nie tylko na komfort pracy, ale też cenę samego nośnika im jest ona większa tym wydatek na tego typu pamięć będzie większy.

Na kolejny parametr, jaki powinniśmy zwrócić uwagę to jakość oraz rodzaj portu jaki znajduje się w naszym nośniku flash to właśnie od niego zależy to z jaką prędkością będą przesyłane pliki na nasze urządzenie, oraz, gdzie będziemy mogli je podpiąć. Najlepiej mieć dostęp do dwóch wejść, czyli do standardowego USB oraz Micro USB lub USB typu C.

Mniejszy, ale również ważny aspekt na, który powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku tego typu urządzenia to jakość jego wykonania. Najlepiej omijać te pamięci USB, które wykonane są z plastiku, ponieważ nie są one odporne w dużym stopniu na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku sprzęt wykonany z aluminium lub gumy.

Dlaczego warto zainwestować w szyfrowany pendrive?

Badania, które zostały przeprowadzone przez ankietowanych wykazały, że przynajmniej jedna osoba w biurze potrafi zgubić służbowego pendrive.

Najgorzej, gdy zgubimy takie urządzenie USB w drodze do pracy, albo do domu z pracy. Szyfrowanie pamięci to jeden ze sposobów, aby uniknąć w takim momencie ryzyka przedostania się ważnych, wrażliwych danych w niepowołane ręce, gdyż w ten sposób konkurencja może wykraść nam nasze pomysły, patenty.

Istnieją już tak zwane przepisy unijne GDPR/RODO, które wymuszają na firmach, instytucjach ochronę wrażliwych danych. W momencie, gdy posiadamy szyfrowane USB możemy spełnić te warunki.

Działanie szyfrowanego pendrive

Działanie szyfrowanego pendrive

Zadaniem takiego urządzenia jest zamiana tekstu nawet tego w postaci 01 tak jak ma to miejsce np. w przypadku zdjęcia na taki, który w normalny sposób nie jesteśmy w stanie odczytać. Szyfrowanie najczęściej odbywa się przez algorytmy takie jak AES. Może on występować w kilku wariantach z czego najpopularniejszym z nich jest poziom ochrony w wersji 256 bitowej.

Najlepiej, gdy w takich szyfrowaniach stosowany jest tryb XTS, który używa dodatkowego klucza o pełnej długości. Nie istnieją w tym momencie programy, które byłyby w stanie odszyfrować tego typu nośniki USB, a jedynym wymaganiem jakie musi zostać spełnione przez użytkownika to musi on zapamiętać wcześniej ustalone hasło.

Czytaj więcej...  Pendrive 64GB Ranking

Istnieją też pendrive o mniej zaawansowanym szyfrowaniu takim jak

Szyfrowanie programowe, gdzie oprogramowanie szyfrujące znajduje się bezpośrednio na pamięci urządzenia co oznacza, że mamy łatwiejszy dostęp do algorytmu zabezpieczenia co za tym idzie nasze pliki są bardziej podatne na ataki.

Szyfrowanie sprzętowe, czyli takie gdzie procesor wbudowany jest w urządzenie, który generuje klucz niejawny dla systemu hosta.

Pamięć do szyfrowania z certyfikatem FIPS

Standardy FIPS dotyczą produktów sprzętowych i programowych, które obsługują zabezpieczenie komputera. Produkty, które korzystają z certyfikatów FIPS często posiadają algorytmy i metody, które  są zgodne z tymi standardami. Certyfikaty FIPS są publicznie udostępniane i wspierane przez rząd federalny stanów zjednoczonych. Agencje rządowe partnerzy oraz osoby chcące prowadzić interesy z rządem federalnym muszą przestrzegać standardy FIPS, ponieważ dokumenty, dane rządowe nie są tylko szyfrowane, ale także tajne.

Szyfrowane pendrive Ranking

Sprawdź ciekawe propozycje pendrive szyfrowanych dla każdego.


Pendrive Kingston DT2000 128GB

Urządzenie to powstało z myślą o jak największym bezpieczeństwie naszych danych. Dostęp do pamięci w tym przypadku jest możliwy dopiero po wciśnięciu odpowiednich klawiszy z cyframi, które znajdują się na naszym sprzęcie.

Dane są szyfrowane na całym dysku w trybie XTS zgodnie z 256-bitowym standardem AES. Szyfrowanie odbywa się bezpośrednio na pamięci, przez co nie zostawiamy informacji, po której oczytanie pinu byłoby możliwe. Dysk ten posiada certyfikat FIPS 140-2 lever 3, który jest bardzo popularny w środowisku IT.

Pendrive Verbatim Keypad Secure 32GB USB 3.0

Dysk ten jest zgodny z takimi systemami operacyjnymi takimi jak macOS oraz Windows. Wyposażony jest on w interface kaypad secure, który wykorzystuje technologie USB 3.2 Gen 1 w celu zapewnienia bardzo dużych szybkości transmisji naszych danych.

Wraz z urządzeniem dostarczane jest też oprogramowanie Nero Backup, za pomocą którego możemy łatwo i szybko wykonać kopię zapasową naszych danych znajdujących się na dysku.

Pendrive Corsair Padlock3 64GB

Pamięć ta spełnia rządowe standardy bezpieczeństwa. Pendrive posiada 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, protokoły bezpieczeństwa oraz wbudowany pin pad, który zapewnia dodatkowe zabezpieczenie bez użycia oprogramowania.

Urządzenie to posiada szybkie złącze USB 3.0, przez co pliki znajdujące się na nim są szybko zapisywane oraz odczytywane po podpięciu naszego nośnika do komputera.

Czytaj więcej...  Jaki PENDRIVE? Polecane Pendrive dla każdego

Inne ciekawe propozycje

Pendrive Apricorn S-USB 3.0 32GB Apricorn SecureKey 3N

Specyfikacja dysku, Szyfrowanie-AES 256 bit, Certyfikat IP57, FIPS 140-2 Level 3, Prędkość odczytu: do 190MB/s, Prędkość zapisu: do 80MB/s, Technologia: USB3.1, Wymiary i waga: 81 mm x 18,4 mm x 9,5 mm | 22 g.

Integral Crypto Dual 32GB USB 3.0 AES 256BIT FIPS197

Specyfikacja Dysku:, Pojemnosć – 32GB, Szybkość zapisu – 40MB/s, Szybkosć odczytu – 140MB/s, USB- 3.0, Wymiary – 21,2 x 58,3 x 14,2mm, Odporność na wstrząsy – 1000 G (maksymalna), Wysokość n.p.m. – 80 000 stóp, Wibracje – 15 G (maks.), Temperatura pracy – 0°C do 70°C, Wilgotność – 20% do 90%, Kolor – szary.

5/5 - (11 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *