Słowem wstępu
Dzisiejsze gry na konsole potrafią zajmować naprawdę wiele miejsca. Tytuły ważące ponad 100 gigabajtów dziś już nikogo nie dziwią. Zrozumiałe więc, że użytkowników PS5 martwi dość mały wbudowany dysk o pojemności 667 GB. Szczególny problem mogą mieć posiadacze PS5 Digital Edition, a więc konsoli w wersji bez napędu optycznego, wymuszającej ściąganie wszystkich gier w całości na dysk.
Rodzaje dysków SSD do PS5
Nic więc dziwnego, że gracze od premiery konsoli interesują się możliwością poszerzenia pamięci o dodatkowy dysk SSD. Sony skonstruowało PS5 z myślą o takiej możliwości. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje dysków SSD i PS5 zostało zaopatrzone w odpowiadające im porty. Możemy wyróżnić więc:
Klasyczne dyski SATA
Wykorzystujące interfejs USB. Ich główne atuty to uniwersalność i łatwa dostępność. Być może już masz odpowiedni dysk używany z komputerem osobistym i będzie się nadawał do wykorzystania z PS6. Zgodność z komputerami ułatwia też transfer multimediów, na przykład filmów w jakości 4K, które obsługuje nowa konsola.
Dyski SSD w technologii M.2
Na które przeznaczono specjalne złącze. Ten nowy typ dysków pod wieloma względami przewyższa starsze dyski SSD. Dyski M.2 oferują jeszcze większą szybkość odczytu i zapisu plików, a także większe pojemności, przy zauważalnie mniejszym rozmiarze dysków (te mają postać niewielkiej płytki bez dodatkowej obudowy). Ten nowy standard okazał się więc kolejnym krokiem naprzód dla magazynowania danych.
Niestety na chwilę obecną dyski SSD M.2 nie są wspierane przez oprogramowanie PS5. Jedynym wyborem, który można rozważyć obecnie są więc wspomniane dyski na USB. Te z kolei mają też ograniczoną funkcjonalność i zainstalujemy na nich tylko gry z PS4 obsługiwane przez PS5 w ramach wstecznej kompatybilności.
Takie chwilowe rozwiązania są tłumaczone przez Sony specyfiką nowej generacji konsol. Gry projektowane z myślą o PS5 mają wykorzystać dyski SSD, by eliminować ekrany ładowania (świetnie pokazują to płynne przejścia między różnymi światami w Ratchet & Clank: Rift Apart).
Zrozumiałe więc, że nowe gry nie mogą używać dysków nie spełniających konkretnych wymogów co do wydajności. Z drugiej strony, wciąż jest względnie mało gier w wersjach dla PS5, zaś wieloletnia biblioteka PS4 obejmuje wiele świetnych tytułów.
Jak na razie dobrym rozwiązaniem może więc być trzymanie gier dla PS5 na dysku wewnętrznym, zaś starszych gier na zewnętrznym, które i tak będą wczytywać się szybciej, niż na konsoli PS4 korzystającej ze starego dysku HDD.
Jaki dysk zewnętrzny do PS5 wybrać?
Szukając dysku SSD do PS5 należy pamiętać jednak, że konsola będzie współpracować tylko z modelami o określonych (choć niezbyt wygórowanych) parametrach. Przede wszystkim, podłączymy tylko dyski o interfejsie USB co najmniej w wersji 3.0. Drugim decydującym czynnikiem jest pojemność.
PS5 rozpozna dyski o pojemności między 250 GB, a 8 TB. W praktyce w warunki te spełni większość modeli dostępnych w sprzedaży. Warto jednak zwrócić uwagę również na prędkość działania dysku. Zalecana prędkość odczytu to przynajmniej 500 MB/S.
Z jakimi dyskami będzie współpracować nowa generacja konsoli?
Na szczęście, już wkrótce sytuacja będzie wyglądać znacznie lepiej. Wiemy bowiem, że jeszcze w tym roku Sony udostępni aktualizację systemu PS5, która doda wsparcie dysków SSD w technologii M.2. Pozwoli to graczom jeszcze lepiej wykorzystać możliwości konsoli i przygotować przestrzeń na nadchodzące hity jak.
Według plotek wsparcie pojawi się już tego lata. Wciąż jednak nie wiemy jakie dyski M.2 będą obsługiwane. Czekamy na informacje od Sony, czy będą wymagane specjalne dyski dedykowane PS5, czy też dowolny dysk M.2 spełniający określone kryteria.
Dobre dyski do PS5
Istnieje kilka dysków SSD USB dla PS5, na jakie warto zwrócić uwagę. Świetnym wyborem w stosunku cena/jakość będzie Samsung T5. Za mniej niż 500 zł oferuje 1 TB przestrzeni i prędkość odczytu 540 MB/S. Bardziej wymagających odbiorców zadowoli SanDisk SDSSDE30-2T00-G25 oferujący 2TB w cenie wahającej się od 1200 do 1700 zł.
Dysk SSD M.2 w PlayStation 5 coraz bliżej
PS5 to nadal nowa konsola na rynku i dlatego nic dziwnego, że możliwości rozbudowy pamięci są na razie dość ograniczone, a sprzęt producent dopiero zamierza rozwinąć skrzydła na tym polu. Jednakże już teraz można radzić sobie z problemem zbyt małego dysku twardego. Solidny dysk SSD na USB obsługujący tytuły z pokaźnej biblioteki PS4 może znacznie ułatwić życie graczom.
Dysk twardy do PS5 Ranking
Pamiętaj przed zakupem sprawdź dobrze specyfikację sprzętu!
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.