Wstęp
Jednym z najważniejszych elementów w komputerze jest dysk twardy. Jest on pojemnikiem, na którym możemy zainstalować system operacyjny, wszystkie programy oraz sterowniki i aplikacje do rozrywki. Dodatkowo możemy na nim przechowywać prywatne pliki jak np. muzyka, zdjęcia, filmy.
Dzięki rozwojowi branży IT pojawiło się kilka rodzajów dysków. Na rynku dostępne są obecnie takie modele jak np. dyski magnetyczne HDD, dyski SAS, dyski hybrydowe, dyski SSD oraz dyski zewnętrzne. Dyski SSD to jednostki osiągające bardzo dużą szybkość działania. Są to urządzenia najszybsze jeśli chodzi o nośniki pamięci Brak ruchomych elementów, powoduje, że dyski SSD działają bardzo cicho. Są również mniej podatne na uszkodzenia podczas przenoszenie z miejsca na miejsce, a nawet w razie upadku.
Rodzaje zastosowania
W zależności od pojemności, dyski SSD mogą mieć kilka zastosowań.
Mniej pojemne jednostki mogą stanowić podstawę komputera, na której zainstalowany jest system operacyjny. Zagwarantuje to szybkie i płynne działanie konkretnego systemu, jednak wszystkie pozostałe pliki, które będą się znajdować na innym nośniku (np. drugi dysk HDD o dużej pojemności) w komputerze będą działać zdecydowanie wolniej.
Średniej pojemności dyski (128GB, 256GB) będą służyły jako dobre nośniki dla tzw. komputerów rodzinnych, czyli takich z którego będzie korzystać cała rodzina trzymająca na urządzeniu kilka zdjęć, filmów, trochę muzyki i kilka mniej pojemnych gier. Dobrze posłużą też jako dyski do komputerów biznesowych, od których nie będzie się wymagać miejsca na olbrzymie pliki projektów, muzyczne, grafiki albo video.
Większe dyski zwiększają mają większe możliwości. Będą posiadały wystarczająco dużo miejsca dla wymagających graczy oraz informatyków pracujących na grafice, muzyce lub przy obróbce filmów w wyższych rozdzielczościach, jak FullHD, 2K, 4K.
Ranking dysków SSD o pojemności 500GB
- Samsung 860 EVO 500GB 2,5″ (CT500MX500SSD1)
- WD Blue SSD 500GB M.2 (MZ-76E500B/EU)
- Crucial P1 M.2 500GB (CT500P1SSD8)
- SanDisk Ultra 3D SSD 500 GB (SDSSDH3-500G-G25)
- Kingston KC2000 500GB M.2 NVMe (SKC2000M8500G)
- Corsair 500GB M.2 PCIe Gen 4 NVMe Force Series MP600
Jaki dysk SSD 500GB wybrać? TOP 5 ciekawych alternatyw
Sprawdź ciekawe dyski SSD dla Ciebie.
Samsung 870 EVO 500GB
Bardzo szybki dysk SSD mający format 2,5″. Dysk osiąga dobrą prędkość zapisu danych do 530MB/s oraz ich odczytu do 560 MB/s. Technologia zastosowanych półprzewodników wraz interfejsem SATA III zapewni nam solidny transfer danych między komputerem a dyskiem.
Kompatybilny z większością płyt głównych dostępnych na rynku. Producent gwarantuje dodaje do dysku oprogramowanie, które pomoże nam w łatwej migracji danych między starym dyskiem, a nowym.
Crucial MX500 500GB 2,5″
Dobry i wytrzymały 2,5″ dysk. Szybkość zapisu danych osiąga do 510MB/s oraz odczytu do 560MB/s. Dysk zapewnia jest skonstruowany tak, aby dźwięk jego pracy był możliwie minimalny i ledwo słyszalny.
Brak nieruchomych elementów, jak w przypadku dysków magnetycznych daje większe poczucie bezpieczeństwa w stosunku do danych, gdyż jest dzięki temu znacznie bardziej wytrzymały na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy.
WD 500GB Blue SSD 3D NAND
Format dysku mSATA powoduje, że jest to jednostka dostosowana głównie do laptopów. Posiada bardzo dobry transfer danych – 530MB/s zapisu oraz 560MB/s. Dzięki temu laptop zyskuje na komforcie pracy na nim, gdyż z tym dyskiem system będzie uruchamiał się bardzo szybko.
Dobra optymalizacja powoduje, że jest bardziej energooszczędny. W porównaniu do poprzedniej generacji, zużywa aż do 25% mniej energii niż poprzednik.
Adata SSD Ultimate SU720 500G
Nieco wolniejszy dysk niż poprzednicy, bo umożliwia zapis danych o prędkości do 450MB/s oraz odczytu do 520MB/s. Na pewno dużą zaletą jest jego cena.
Za taką kwotę zyskujemy kilkukrotnie wyższą prędkość niż w przypadku zwyczajnych dysków magnetycznych oraz dobrą jakość wykonania. Dysk powinien wystarczyć na lata korzystania.
Seagate 500GB 2,5″ SATA SSD BarraCuda 120
Bardzo szybka jednostka, chyba najszybsza na naszej liście, gdyż prędkość zapisu to aż 535MB/s oraz odczytu do 560MB/s. Kupując ten model zyskamy dysk bardzo cicho działający z doskonałą prędkością wykorzystującą niemal w 100% możliwości złącza SATAIII.
Cena dobrego dysku SSD
Za dobry dysk SSD trzeba zapłacić trochę większą kwotę. Modele przeznaczone dla zwyczajnych użytkowników kosztują w granicach od 200zł do 300zł.
Lepsze modele przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników z lepszą prędkością transferu danych oraz z dodatkowymi udogodnieniami jak cichsza praca, oszczędność energii będą kosztować od 300zł do 450zł, natomiast modele topowe powyżej 500zł.
Podsumowanie
Dyski SSD są obecnie najlepszymi jednostkami na rynku. 500GB miejsca zapewni satysfakcję również bardziej wymagającym użytkownikom. Wszystko się sprowadza do pytania, czy oczekujemy od dysku czegoś więcej, czy zadowoli nas minimalizm. Trzeba pamiętać, że za coś więcej, będzie trzeba wyłożyć odpowiednio więcej pieniędzy.
źródła
https://www.ceneo.pl/oferty/dysk-ssd-500gb
https://verdykt.pl/komputery/Najlepszy.SSD.ze.zlaczem.SATA.o.pojemnosci.okolo.500.GB,9
https://wybierzdysk.pl/dysk-ssd-500gb/
https://najlepszy-ranking.pl/dyski-ssd-500-gb/
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.