Jaki dysk SSD do laptopa: SATA, mSATA, M.2?

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Wstęp

Najlepszymi i najbardziej wydajnymi dyskami pod względem szybkości dostępnymi na rynku są dyski SSD. Dyski SSD w porównaniu do dysków HDD posiadają bardzo wiele zalet.

Są od nich znacznie szybsze w zapisywaniu i odczytywaniu danych. Dyski SSD przybierają różne formy, mogą to być dyski zewnętrzne jak i wewnętrzne, a te drugie dzielą się jeszcze na dyski SSD 2,5″, dyski SSD M.2. Ponadto mogą być zastosowane różne interfejsy (złącza) jak Serial ATA (SATA), mSATA oraz PCIe.

Co to jest dysk SSD

Dyski SSD to  tzw. dyski półprzewodnikowe. Są one oparte na technologii NAND. Jest to rodzaj pamięci flash. Pamięć NAND charakteryzuje się tym, że jest pamięcią trwałą. Przekłada się to na to, że jednostka nie musi być podłączona do zasilania, aby mogła przechowywać dane.

Dyski SSD nie wykorzystują już talerzy, pola magnetycznego i ruchomej głowicy tak jak dyski HDD. Są one pokryte potężnymi ilościami (liczonymi w bilionach) komórek, które są ze sobą połączone. Te właśnie komórki przechowują dane. Każda komórka posiada tranzystor, za pomocą którego komórki można włączać i wyłączać.

Całość działania oparta jest na przepływie prądu. Bardzo duża szybkość prądu powoduje, że nie trzeba czekać, aż dysk „znajdzie” interesujące nas dane. Dysk to zrobi w mgnieniu oka.

Podstawowe różnice między dyskiem SSD a HDD

Skoro już wiemy czym jest i jak działa dysk SSD, pora wyjaśnić czym są dyski HDD. Dysk HDD to rodzaj dysku twardego. Jego działanie opiera się na ruchomej głowicy, która jest umieszczona na pozycjonującym ramieniu. Przesuwa się ono nad wirującymi talerzami magnetycznymi umożliwia zapis oraz odczyt danych.

Dyski HDD mają kilka charakterystycznych cech. W przeciwieństwie do dysków SSD, dyski  HDD podczas działania generują hałas, który szczerze mówiąc jest dość uciążliwy i działa rozpraszająco.

Dyski HDD są zdecydowanie wolniejsze niż dyski SSD. Wynika to z faktu, że aby dysk odnalazł konkretne dane lub pliki musi ruszyć głowicą, co zajmuje czas.

Trzecia różnica w porównaniu do dysków SSD jest taka, że jednostki HDD jest o wiele łatwiej uszkodzić. Ze względu na ruchome elementy znacznie gorzej „odczuwają” wszelkie wstrząsy i upadki.

Jaki dysk SSD do laptopa? Najważniejsze parametry

Wybór dysku SSD do laptopa powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Oto najważniejsze z nich:

Pojemność dysku

Przede wszystkim nie polecam dysków SSD o pojemności 128GB, o mniejszej nawet nie wspominając. Dysk o takiej pamięci w połowie zostanie wykorzystany na sam system. Wbrew pozorom na nasze pliki zostanie bardzo mało miejsca. Zainstalujemy na tym kilka podstawowych programów i okaże się, że nie ma na dysku już miejsca.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do ps5? Poradnik gracza

Dysk 256GB będzie odpowiedni dla normalnych „multimedialnych” użytkowników. Im więcej pamięci będzie miał dysk, tym więcej grup użytkowników jak np. zawodowcy, czy gracze będą mieli pożytek z takiego  dysku.

Rodzaj złącza dysku 

Istnieją 3 rodzaje złącz.

Złącze SATA – jedno z najstarszych, mSATA – obecnie prawie nieużywane,

PCIe – jedno z najszybszych używanych złącz oraz złącze M.2 – jest następcą złącza mSATA i jest obecnie jednym z najszybszych złącz. Jest to istotne, gdyż każda płyta główna w laptopie posiada najczęściej jedno wejście dla dysku i trzeba wiedzieć jakie złącze obsługuje Twój  komputer.

Jeśli np. Twój komputer obsługuje mSATA, a kupisz dysk M.2 to nie będziesz w stanie podłączyć dysku do  komputera.

Kości pamięci dysku SSD 

Dysk SSD składa się z tzw. kości pamięci. Kości pamięci mogą występować w trzech odsłonach: SLC, TLC oraz MLC. Kości SLC uważane są za najbardziej niezawodne i najbardziej wydajne. Są też odpowiednio droższe. Są najczęściej używane w serwerach. Kości TLC – spotykane w tańszych modelach dysków.

W skrócie jest trochę wolniejszy niż SLC i bardziej podatny na awarie. Kość MLC jest natomiast dobrym kompromisem między SLC a TLC. Dzięki temu  dyski te nie są przesadnie drogie, ani tanie a osiągają dobrą wydajność  i są mniej awaryjne niż TLC.

Jaki dysk SSD do laptopa: SATA, mSATA, M.2?

Tutaj sprawa jest prosta, kupuje się dysk z takim interfejsem jaki jest w sanie obsłużyć Twój komputer. Zazwyczaj starsze modele laptopów posiadają złącze SATA lub mSATA.

W nowszych modelach, zwłaszcza biznesowych ultrabookach stosuje się złącze M.2. Dysk w formacie M.2 jest cienki i zajmuje niewiele miejsca, dlatego z powodzeniem się je stosuje w ultra cienkich jednostkach. Można jednak nadal spotkać laptopy  z wejściem SATA. Będą to z reguły laptopy z niższej półki cenowej.

Dysk SSD laptop – Ranking, porównaj ceny


Ciekawe dyski do laptopa

Poza podaną wyżej listą przedstawiam listę alternatyw. Znajdują się na niej równie ciekawe i dobre modele dysków SSD.

  • Crucial BX500 240GB 2,5″ (CT240BX500SSD1) – bardzo dobrej jakości jednostka. Posiada dobrą szybkość zapisu danych do 500BM/s oraz odczytu  540 MB/s. Dysk wykonany z interfejsem SATA III, co oznacza, że można go z łatwością zainstalować również w starszych modelach laptopów.
  • Dysk Kingston A400 240GB SSD – solidnie wykonana jednostka, lecz troszeczkę wolniejsza niż poprzednik. Posiada bowiem prędkość zapisu danych do 350 MB/s oraz odczytu do 500 MB/s. Posiada złącze SATA. Jego obudowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów.
  • Adata Ultimate SU630 240GB – dysk z mocną prędkością odczytu 520 MB/s oraz zapisu do 450 MB/s. Format, tak jak poprzednicy to 2,5″ z interfejsem SATA. Na uwagę zasługuje fakt, że pamięć flash NANO działa w trybie SLC.
Czytaj więcej...  Dyski zewnętrzne - RANKING 2022

Czy można mieć w laptopie dysk SSD oraz HDD?

Jest to jak najbardziej możliwe. Takie rozwiązanie sprawdza się, jeśli chcemy aby dysk SSD był naszym dyskiem głównym, na którym będą zainstalowane główne programy, które chcemy aby działały szybko. To samo tyczy się odnośnie plików multimedialnych jak muzyka i filmy, czy nawet gier, z których najczęściej korzystamy.

Umożliwi to bardzo szybkie ich włączanie się. Dysk HDD można potraktować wtedy jako nośnik mniej ważnych, lub rzadziej uruchamianych przez nas plików.

W laptopach zazwyczaj jest jedno miejsce na dysk, jednak w modelach, w których jest napęd optyczny, można ten napęd zdemontować i w jego miejsce podłączyć drugi dysk. Do takiego zabiegu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią kieszeń na dysk. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż dzisiejszy postęp techniki zmniejszył potrzeby korzystania z płyt CD lub DVD.

Podsumowanie

Dysk SSD jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w każdym komputerze, nie tylko w laptopie. Obecnie trwają prace nad ulepszaniem dotychczasowych interfejsów i pracę nad nowymi złączami, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości dysków SSD.

Jedno jest pewne –  dyski SSD mają przed sobą świetlaną przyszłość i najlepsze lata, gdyż obecnie istniejące złącza nie wykorzystują pełnego potencjału tych konstrukcji.

5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *