Wstęp
Dyski twarde stanowią ważny element każdego komputera. Za czasów mojej młodości dyski w komputerach były niewielkie i powolne, a funkcję obecnych dysków zewnętrznych sprawowały zaledwie kilku MB dyskietki. Dzisiejsze dyski twarde są o wiele większe. Kiedyś na dyski patrzyło się tylko przez pryzmat wielkości, dziś zwraca się uwagę na wiele innych parametrów takich jak: szybkość odtwarzania danych, zastosowanie dysków czy chociażby rozmiar. Dziś pomogę zrozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzajami dysków.
Rodzaje dysków twardych
Wraz z rozwojem branży IT na rynku pojawiło się wiele różnych rodzajów dysków. Wyróżniamy dziś takie rodzaje dysków jak chociażby dyski magnetyczne HDD, dyski SAS, dyski hybrydowe, dyski SSD oraz dyski zewnętrzne. Trzeba zwrócić uwagę na interfejs dysków czy tzw. złącze, którym podpinamy dysk do komputera. To który dysk posiada jaki interfejs zostanie podane w dalszej części poradnika.
Dyski magnetyczne HHD
Jeszcze do niedawna najpopularniejsze dyski stosowane w komputerach. W dyskach HDD za funkcję nośnika pamięci służą aluminiowe talerze ułożone na sobie, a zapis i odczyt odbywa się za pomocą ruchomej głowicy. Można ten proces porównać do igły gramofonu jeżdżącej po płycie winylowej. Obecnie dyski te charakteryzują się olbrzymią pojemnością, są również stosunkowo tanie, bo za wydatek rzędu 500zł można zakupić dysk o pojemności aż 4TB, dla porównania dysk SSD o takiej pojemności to wydatek 2500 zł.
Przymierzając się do dysku HDD trzeba pamiętać również o tym, że prędkość zapisu/odczytu jest stosunkowo niska. Wynika to z zasady działania dysku, gdyż głowica musi najpierw znaleźć interesujący nas plik i dopiero go odczytać. Dyski HDD źle znoszą przemieszczanie się z nimi, nie wspominając o upadkach. Niska odporność na wysokie temperatury skraca jego żywotność.
W zależności od modelu prędkość dysku HDD to 5400 obr/min lub 7200 obr/min. Wielkość wyraża się w 3,5 lub 2,5 cala. Te mniejsze zwykle stosuje się w laptopach, większe w jednostkach stacjonarnych. Interfejs dysku HDD to SATA, SATA II lub SATA III. SATA III 3 jest złączem oferującym najwyższą prędkość przesyłu danych.
Dyski SAS
Tak jak dyski HDD są do również dyski magnetyczne i ich zasada działania jest taka sama, jednak różnią się interfejsem i zastosowaniem, ze względu na szybkość dysku. 15 000 obrotów na minutę to dwukrotnie wyższa wartość niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD.
Z tego względu dyski SAS są najczęściej stosowane w bardziej skomplikowanych i wymagających jednostkach niż komputery, takie jak serwery oraz macierze. Dyski SAS są dyskami dość drogimi w porównaniu do dysków HDD
Dyski hybrydowe SSHD
Dyski SSHD są połączeniem technologii dysków SSD oraz dysków HDD. Dzięki temu rozwiązaniu dysk jest w stanie „zapamiętać”, z których plików korzystamy najczęściej i umieścić je w niewielkiej pamięci SSD.
Powoduje to znaczne przyspieszenie najczęściej wykonywanych na komputerze czynności jak np.: uruchamianie komputera (trzeba czekać kilka sekund, a nie kilka minut), czy włączanie przeglądarki. Ze względu na wyższy komfort użytkowania niż dyski HDD oraz niską cenę były one bardzo często stosowane, zwłaszcza w laptopach.
Dyski hybrydowe NLSAS
To połączenie dysków SAS z dyskami HDD SATA. Charakteryzują się olbrzymią pojemnością, które są typowe dla dysków HDD, lecz dodatkowy protokół SCSi pozwala na wykonywanie na dysku wielu operacji w jednym momencie.
Dyski SSD
Czyli wisienka na torcie dyskowej hierarchii. Dyski, które osiągają zawrotną wręcz prędkość działania. Obecnie na rynku są to dyski najszybsze. Nie posiadają one żadnych ruchomych elementów, co się przekłada na dwie korzystne cechy dysku: niemalże bezgłośne działanie oraz mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i przenoszenie laptopa z miejsca gdy komputer jest włączony.
W dyskach SSD stosuje się różna interfejsy – najpopularniejsze obecnie do dysk SSD SATA III – dzięki stale malejącej cenie i dużej szybkości przesyłu danych, bo aż do 600MB/s, stanowią bardzo korzystną ofertę.
Kolejny interfejs to mSATA stosowany w starszych modelach laptopów, które wymuszały miniaturyzację podzespołów. Ostatnio pojawił się na rynku zdecydowanie najszybszy interfejs m2, który pozwala na przesył danych w zawrotnej prędkości nawet do 32Gb/s!
Dyski zewnętrzne
Istnieją również dyski przenośnie. Zazwyczaj są to niewielkie urządzenia, które można podpiąć do komputera za pomocą gniazda USB. Dzięki temu jesteśmy w łatwy i szybki sposób zmagazynować swoje dane, na które brakuje nam pamięci na dysku komputera lub wykorzystać to urządzenia do przenoszenia danych między dyskami.
Są również wersje takich dysków większe pojemnościowo jak i również gabarytowo. Często takie dyski wymagają osobnego źródła zasilania, gdyż to z USB jest zbyt słabe. Wpina się je po prostu do sieci elektrycznej
Polecane dyski SSD do 300 zł
Pierwszym wyborem jest dysk SSD od firmy ADATA, model: ADATA 512GB M.2 PCIE XPG SC8200 Pro. Jest to dysk, który na spokojnie możemy zakupić w cenie do 300 zł a w zamian otrzymujemy dużą, jak na dysk SSD w tej cenie pojemność. Złącze M.2 zapewni zawrotną szybkość działania dysku.
Innym godnym polecenia dyskiem w tym przedziale cenowym jest Samsung 860 EVO 500GB 2,5„. Kolejny 500GB dysk SSB z interfejsem SATA III. Dysk jest solidnie zbudowany, sprawia wrażenie trwałego i taki rzeczywiście jest.
Polecane dyski HDD do 300 zł
W przypadku dysków HDD w tej cenie otrzymamy zdecydowani większą pojemność niż dysk SSD, lecz wolniejszy transfer. Polecanym modelem jest dysk Seagate BarraCuda 2 TB 2,5„. Pojemność dysku w tym przedziale cenowym jest jak najbardziej prawidłowa. Dysk ten wyróżnia się na tle innych, że jest dość cichy, gdyż poziom hałasu to zaledwie 22dB. Z
Innym godnym polecenia dyskiem jest Toshiba P300 2TB 3.5″ SATA III. Taka sama wielkość jak w wymienionym modelu wyżej, lecz na pewno bardziej przypadnie do gustu użytkownikom, którzy cenią sobie szybkość działania podzespołów. Dysk ten posiada bowiem 7200 obr/min.
Podsumowanie
Zagłębiając się w tematykę dysków trzeba mieć na uwadze, że ta dziedzina stale płynie. Pojawiają się nowe elementy, które usprawniają działanie dysków. Mam nadzieję, że objaśnienia zmieszczone wyżej dadzą ogólny pogląd na dyski komputerowe. Mając te informacje można świadomie dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie dysku kierując się własnymi potrzebami.
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.