Karta pamięci do telefonu - jaką wybrać? Poradnik

Karta pamięci do telefonu – jaką wybrać? Poradnik

Wstęp

Producenci telefonów komórkowych zazwyczaj nie załączają do zestawu karty pamięci. Telefony posiadają wbudowaną pamięć przeznaczoną na przechowywanie plików oraz danych użytkownika. Czasami jednak ta pamięć bywa niewystarczająca, a większość modeli telefonów ma możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą włożenia do telefonu karty pamięci.

Jaką kartę pamięci do telefonu wybrać?

Jaką kartę pamięci do telefonu wybrać?

Do tej pory powstały 3 rodzaje kart pamięci. Karta SD, karta miniSD oraz karta microSD.

Skrót SD to standard kart pamięci, który został opracowany we współpracy trzech firm: Panasonic, SanDisk oraz Toshiba. Karty SC charakteryzują się niewielkim gabarytem i  wagą..

Karty microSD, które pojawiły się na rynku w 2005 roku, są dziś stosowane i przystosowane do telefonów komórkowych, ale mają też szersze zastosowanie, bo są kompatybilne w wieloma urządzeniami jak np. nawigacje, smartwatche, aparaty, ramki cyfrowe. Warto wiedzieć, że istnieją również klasy szybkości kart pamięci wyrażone najczęściej w tzw. class (klasa) wraz z odpowiednim numerem. Kolejno do najwolniejszej to class 2, 4, 6, 8, 10, U1, U3. Istnieją jeszcze karty z oznaczeniem class v6, 10, 30, 60,  90, ale przeznaczone są do znacznie bardziej wymagających zadań, jak np. nagrywanie filmów w bardzo wysokich rozdzielczościach, jak 4K i 8K.

Karty mają również oznaczenie dodatkowe HC lub XC. Oznacza to, że dana karta pamięci mieści się w przedziale o określonej pojemności. Karty bez tego oznaczenia jak np. karta microSD oznacza, że ta karta mieści się w przedziale kart pamięci o pojemności mniejszej niż 4GB. Karta microSDHC to przedział od 4GB do 32GB, a karta microSCXC to przedział powyżej 32GB.

Do czego mi się przyda karta pamięci o pojemności X?

Do czego mi się przyda karta pamięci o pojemności X?

Głównym parametrem karty pamięci, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jej pamięć. Karty pamięci posiadają – w zależności od modelu – od 2GB miejsca na dane aż do 1TB.

Krótko opiszę na co pozwala nam dana ilość pamięci w karcie microSD.  Zastosuję tutaj 3 podstawowe parametry: muzyka w jakości MP3HQ (wysokiej jakości MP3), zdjęcia zrobione w 10 megapikselach o rozdzielczości 3648×2756 oraz filmy video w jakości HD.

2GB – karta o najmniejszej możliwej pojemności pozwoli nam na przechowywanie utworów muzycznych o łącznej długości 34h lub 770 zdjęć albo pozwoli na nagrywanie 30 minut filmów video.

Czytaj więcej...  Karta pamięci SD - jaką wybrać? TOP 3

4GB – taka pamięć pozwoli nam na przechowywanie utworów muzycznych o łącznej długości 68h lub 1540 zdjęć albo pozwoli na nagrywanie 60 minut filmów video.

8GB –  taka pamięć pozwoli nam na przechowywanie utworów muzycznych o łącznej długości 136h muzyki lub 3080 zdjęć albo pozwoli na nagrywanie 120 minut nagrań video.

16GB – taka pamięć to łącznie 272h muzyki lub 6160 zdjęć lub 240 minut nagrań video.

32GB – taka pamięć to łącznie 546h muzyki lub 12320 zdjęć lub 480 minut nagrań video.

64GB – dalej nie będę już podawał parametrów liczbowych, bo  zaczynają się robić one naprawdę duże. Karta o  64GB pamięci pozwoli nam na przechowywanie na niej satysfakcjonującej ilości plików w lepszej jakości, jak np. utworzy muzyczne w rozszerzeniu FLAC, zdjęcia w wyżej rozdzielczości, czy filmy FullHD

120GB i większe – pozwolą nam również na przechowywanie filmów w jakości wyższej niż FullHD, jak np. 2K, 4K.

Kompatybilność karty pamięci

Obecnie zdecydowana większość telefonów jest przystosowana do karty microSD. Trzeba jednak pamiętać, że kiedyś obowiązującym standardem były karty SD, a czasem są również spotykane telefony, które obsługują jedynie miniSD.

Obie te karty są gabarytowo większe niż karty microSC. Ponadto trzeba również zwrócić uwagę, na to jaką maksymalnie kartę pamięci może obsłużyć nasz telefon. Bywają modele, które nie odczytają kart większej niż np. 32GB, a są również takie, które sobie poradzą z odczytaniem kart 256GB. Warto przed zakupem karty upewnić się – zaglądając do specyfikacji naszego telefonu – jaką pamięć maksymalnie obsłuży dany smartphone.

Ranking kart pamięci microSDHC

  1. LEXAR Professional 1000x microSDHC 32GB
  2. KINGSTON Canvas Select Plus microSDHC 32GB
  3. GOODRAM M1A0 microSDHC 32GB
  4. GOODRAM microSDHC 32GB class 10 uhs

Ranking kart pamięci microSDXC

  1. KINGSTONE Canvas Go! Plus microSDXC 128GB
  2. SanDisk microSDXC extreme 128GB class 10
  3. PNY microSDXC PRO Elite 256GB
  4. SanDisk extreme Pro microSDXC 128GB

Kup dobrą kartę pamięci online


5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *