Jaka kartę pamięci do aparatu wybrać? Ranking TOP 3

Jaka kartę pamięci do aparatu wybrać? Ranking TOP 3

Wstęp

Producenci aparatów fotograficznych zazwyczaj nie załączają do zestawu karty pamięci. Karta pamięci jest niezbędna, aby aparat fotograficzny mógł w ogóle funkcjonować. Aparaty, poza minimalną pamięcią przeznaczoną na własne oprogramowanie, nie posiadają wbudowanej pamięci, która mogłaby zostać wykorzystana na zdjęcia czy filmy, dlatego z zakupem aparatu łączy się również zakup karty pamięci.

Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać?

Istnieją 3 rodzaje kart pamięci. Karty SD, karty miniSD oraz karty microSD. SD (ang. secure digital) jest to opracowany w 2000 roku przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba standard kart pamięci. Karty te są charakterystyczne ze względu na swój niewielki rozmiar i wagę. Wymiary bowiem to 24 x 32 x 2,1 mm. o masie około 2 gr. Karty SD są stosowane w aparatach fotograficznych.

W 2003 roku pojawiła się karta mini SD zgodna ze standardem SD, lecz o mniejszych wymiarach (21,5 x 20 x 1,4 mm.) Karty miniSD obecnie nie są już praktycznie wcale używane. Zastąpiły je karty microSD, które pojawiły się na rynku w 2005 roku i są one użytkowane do dziś. Mają szerokie zastosowanie. Używa się ich w telefonach, nawigacjach, inteligentnych zegarkach i wielu innych.

Kupno karty microSD do aparatu jest dobrym pomysłem, ze względu na jej wysoką funkcjonalność. Aby karta microSD pasowała do aparatu fotograficznego wystarczy do niej dokupić zwyczajny adapter SD (często jest dołączony do zestawu z kartą microSD). Warto wiedzieć, że istnieją również klasy szybkości kart pamięci.

Specyfikacja kart pamięci

Specyfikacja kart pamięci

Organizacja DS Association, która określa standardy kart pamięci, wprowadziła również podział kart pamięci wg. kryterium pojemności kart:

Karty SD(SC)

Tzw. karty SC (z ang. standard – capacity). Karty te maksymalnie mogły pomieścić do 2 GB plików, w tym zdjęć czy filmów.

Karty SDHC 

HC (z ang. high – capacity) to wyższy standard pojemności niż karty SC. Karty o najniższej pojemności, które zyskiwały ten standard, to karty z pojemnością od 2 GB, natomiast największe pojemnościowo karty to 32 GB.

Karty SDXC 

XC (z ang. eXtended – capacity) to najnowszy standard kart pamięci, które sygnalizuje nam, że karta pamięci z tym rozszerzeniem może mieć najwięcej aż do 2TB pojemności na pliki.

Czytaj więcej...  Karta pamięci SD - jaką wybrać? TOP 3

Uwaga. Nie zawsze skrót XC oznacza, że karta ma aż 2 TB pamięci. Rozszerzenie XC oznacza przedział pojemnościowy od 32GB do 2TB pamięci. Może np. wystąpić karta XC o pojemności 64GB.

Tryb wykonywania zdjęć seryjnych

      Wiele obecnych urządzeń fotograficznych, czy to aparaty cyfrowe czy smartfony, mają tzw. tryb zdjęć seryjnych. Funkcja ta pozwala na wykonywanie bardzo szybkich serii zdjęć w krótkim odstępie czasu. Najczęściej zdjęcia seryjne wykonuje się poprzez naciśnięcie i przytrzymanie spustu migawki. Zdjęcia seryjne pozwalają na zrobienie nawet kilku zdjęć na sekundę.

Funkcja ta bardzo się przydaje w sytuacji gdy np. chcemy mieć dobre ujęcie biegnącego psa. Robimy mu zdjęcia seryjne, po czym wybieramy najlepsze ujęcia spośród zrobionych 20 zdjęć. Bardzo łatwo jest w ten sposób zapełnić całą kartę pamięci, dlatego trzeba pamiętać o usuwaniu zdjęć z gorszym ujęciem.

Szybkie karty pamięci do aparatu – TOP 3

Szybkie karty pamięci do aparatu - TOP 3

  • Kingston Canvas Go! Plus microSDXC 128 GB U3 A2 V30 – bardzo szybka karta pamięci z prędkością zapisu aż do 90 MB/s i prędkością odczytu do 170 MB/s. Dzięki tak dobrym wynikom karta może być stosowana w wielu urządzeniach jak np. w wymagających sportowych kamerach 4K, dronach, aparatach fotograficznych i smartfonach.
  • Samsung EVO Plus microSDXC 128 GB U3 – prędkość zapisu tutaj to 60 MB/s a odczyt danych to 100 MB/s. Dzięki dużej pojemności ta karta świetnie sprawdzi się do długiego nagrywania filmów w jakości FullHD, a dzięki dobrym parametrom szybkości można również ją stosować w  aparatach nagrywających w 4K.
  • Patriot EP Series 64 GB microSDXC U3 V30 A1 – świetna karta, która wyróżnia się dobrą prędkością zapisu i odczytu, odpowiednio 80MB/s i 100 MB/s. Dobrze sprawdzi się do nagrywania dużej ilości krótkich filmów 4K.


Alternatywne karty pamięci

  • SanDisk Ultra microSDXC 32 GB U1 A1 – szybka karta pamięci, dobra do zdjęć w bardzo wysokiej jakości.
  • PNY Elite 64GB (P-SDUX64U185GW-GE) – idealna karta do najnowszych aparatów cyfrowych, dobra prędkość i zadowalająca pamięć.
  • A-Data Premier Pro 32 GB – idealna karta do rejestratorów jazdy, kamer z czujnikiem ruchu i aparatów przeznaczonych do zdjęć seryjnych.
5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *