dysk twardy 1tb

Dysk twardy 1TB

Dysk twardy to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów komputera, zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Najbardziej rozsądnym wyborem aktualnie byłoby wybranie dysku o odpowiednio dużej pojemności. Najlepszy stosunek ceny do jakości prezentują dyski o pojemności 1 TB, której w znaczniej większości przypadków, starczy, by pomieścić wszystkie ważne dla nas dane. Pozostaje jeszcze wybrać odpowiedni rodzaj dysku.

Jaki dysk twardy 1 TB wybrać?

Do wyboru mamy trzy rodzaje dysków twardych: HDD, SSD oraz SSHD. Najbardziej powszechnymi oraz tymi cieszącymi się najlepszą opinią są dyski SSD ze względu na ich szybkość zapisu danych, odporność na wstrząsy oraz szybkość odczytu danych.

Pod tymi względami przewyższają dyski HDD, jednak są tym samym od nich droższe. Idealnym balansem między tymi dyskami wydaje się więc hybrydowy dysk SSHD, który jest szybszy od klasycznych dysków HDD, będąc jednocześnie tańszy niż dysk SSD. Ma również odpowiednią do swoich właściwości cenę. Problem w tym, że dyski hybrydowe są obecnie dość ciężko dostępne w np. laptopach, czy gotowych komputerach stacjonarnych.

Polecane dyski HDD

Dyski tego rodzaju nie należą do drogich, co wpływa na ich duża pojemność w stosunku do ceny. Większość dysków HDD 1 TB dostaniemy w cenie nie większej niż 200 zł, co za taką pojemność jest bardzo dobrą ceną. W takiej cenie dostaniemy np. dysk HDD marki Seagate BarraCuda ze złączem SATA III, który jest najlepszy, jeśli chodzi o dyski tego typu.

Dysk występuje w formacie 2.5 cala lub 3,5 cala, co umożliwia jego wmontowanie do znaczniej większości obudów komputerowych. W cenie niewiele większej dostaniemy dysk HDD marki Western Digital Blue również ze złączem SATA III.

Jest on niezwykle lekkim dyskiem oraz tak jak jego poprzednik występuje w formacie zarówno 2,5 cala, jak i 3,5 cala. W cenie przekraczającej 300 zł dostaniemy dysk filmy WD Black, charakteryzujący się jedną z najszybszych, wśród dysków twardych prędkości obrotowych wynoszących 7200 obrotów na minutę. Jedyną chyba tylko ich wadą jest to, że dostępne są tylko w formacie 3,5 cala, co uniemożliwia zamontowanie go w mniejszych konstrukcjach.


Polecane modele dysków SSD

Porównując dyski SSD do dysków HDD, ich cenę trzeba będzie pomnożyć co najmniej dwukrotnie, porównując je w tej samej pojemności. Jednym z najbardziej polecanych dysków SSD wg jednego z popularnych serwisów aukcyjnych jest Samsung 980 o pojemności 1 TB oraz posiadający złącze M.2 charakterystyczne dla większości dysków SSD, zapewniające dużą prędkość zarówno zapisu, jak i odczytu danych.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do PS4? EKSPERT RADZI

W kategorii dysków SSD Samsung jest zdecydowanym faworytem, ponieważ na liście najbardziej polecanych dysków SSD znalazł się jego kolejny model, a mianowicie Samsung 870 EVO posiadający złącze SATA II oraz wykonany w formacie 2.5 cala. Warto również wspomnieć o zewnętrznym dysku typu SSD — Crucial MX500, wykonanym w formacie 2.5 cala, stworzony przez firmę MIcron.

Duża prędkość odczytu oraz zapisu danych, złącze SATA III, cichy, łatwy w przeniesieniu i podłączeniu z jednego urządzenia na drugie. Wszystkie te urządzenia, nieważne czy wewnętrzne, czy zewnętrzne, zapewniają funkcjonalność i wygodę wartą swojej ceny.


Podsumowanie

Oczywiście dysków twardych jest niezliczona ilość i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno z dysków HDD, jak i dysków SSD. Ciekawym wyborem dysku twardego może być ciężko dostępny dysk Seagate SSHD, który wg producenta zapewnia uruchomienie systemu operacyjnego w 5 sek. Za cenę ok. 300 zł myślę, że może to być również ciekawy wybór dla ludzi, którzy szukają czegoś nowego.

5/5 - (13 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *