Jak odzyskać dane z dysku? Poradnik

Jak odzyskać dane z dysku? Poradnik

Wraz ze wzrostem poziomu digitalizacji społeczeństwa coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie ważnych dokumentów czy zdjęć na dyskach swoich komputerów.

Dane w formie cyfrowej są bardziej bezpieczne niż ich odpowiedniki w wersji fizycznej – plik znajdujący się na dysku fizycznym jest odporny na zalanie, spalenie czy zgubienie. Czasem jednak zdarza się, że w wyniku błędu dane znikną z dysku – co więc należy zrobić w takiej sytuacji?

Jak odzyskać utracone dane?

Gdy tylko zorientujemy się, że dane zostały utracone należy jak najszybciej zaprzestać korzystania z komputera lub innego urządzenia, na którym znajdował się dysk. Takie działanie pozwala na uniknięcia napisania usuniętych plików. Jednak jak postępować dalej?

Krok 1. Jeżeli dane zostały usunięte w wyniku przeniesienia ich do „Kosza” i nie wybrano opcji „Opróżnij Kosz” to odzyskanie ich nie będzie trudnym zadaniem. Wystarczy zlokalizować w „Koszu” usunięty plik i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać opcję „Przywróć”. Tym sposobem usunięty plik zostanie przywrócony do początkowej lokalizacji.

Krok 2. Jeżeli chcemy przywrócić starszą wersję usuniętych danych to należy udać się do folderu, w którym znajdowały się utracone dane. Następnie należy wybrać przycisk „Historia”. Pojawi się wtedy historia plików, w której zostaną wyświetlone  wszystkie dostępne pliki znajdujące się w najświeższej wersji kopii zapasowej. Po wybraniu opcji „Poprzedni” możliwe jest zlokalizowanie i wybranie pliku, który chcemy odzyskać. Aby to zrobić należy wybrać przycisk „Przywróć”.

Krok 3. Jeżeli żadna z powyższych opcji nie przyniosła oczekiwanych rezultatów można skorzystać ze specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danych. Tego typu programy pozwalają na przywrócenie danych usuniętych w wyniku skasowania, formatowania, awarii systemu czy ataku wirusa.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Jeżeli jesteśmy pewni, że dane zniknęły nie z naszej winy to najprawdopodobniej mamy doczynienie z uszkodzeniem dysku. Możemy wyróżnić kilka podstawowych uszkodzeń dysków:

uszkodzenie bloków, które przechowują dane,

uszkodzenie elektroniki,

uszkodzenie głowicy,

fizyczne uszkodzenie talerzy dysku.

Niektóre przypadki powodują, że praca na dysku jest bardzo utrudniona poprzez ciągłe restartowanie czy blokowanie się dysku. W najgorszym wypadku dysk przestaje być całkowicie widoczny dla komputera. W przypadku, gdy dostęp do dysku jest nadal możliwy i istnieje szansa na pracowanie z nim można spróbować odzyskać pliki za pomocą specjalnych oprogramowań.

Czytaj więcej...  Rodzaje dysków

Popularne programy do odzyskiwania danych

Sprawdź nasze propozycje.

StrongRecovery

StrongRecovery

Polskie oprogramowanie, które cechuje się prostą obsługą i wysoką skutecznością. Program możemy wykorzystać do przywrócenia plików z dysków twardych oraz zewnętrznych, kart pamięci, pendrive’ów, a nawet urządzeń typu kamery czy aparaty. Kolejną zaletą programu jest możliwość odzyskania danych, które zostały skompresowane lub zaszyfrowane.

Aby skutecznie skorzystać z programu nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Interfejs programu jest intuicyjny i jasny. Program dostępny jest w wersji testowej, która pozwala odzyskać maksymalnie 3 pliki o łącznej wadze nie większej niż 1 GB. Jeżeli chcemy skorzystać z rozbudowanej wersji należy wykupić licencję na stronie producenta.

Recuva

Recuva

To kolejne narzędzie do odzyskiwania danych spod szyldu polskiej firmy. Podczas pierwszego uruchomienia programu otwierany jest on domyślnie w trybie kreatora, który jest ukłonem w stronę mniej doświadczonych zawodników.

Kreator przeprowadza nas przez cały proces odzyskiwania  plików. Recuva pozwala na odzyskanie rożnego rodzaju utraconych plików – zdjęć, muzyki, dokumentów tekstowych czy wiadomości e-mail. Program ten dostosowanych jest również do potrzeb użytkowników bardziej zaawansowanych poprzez umożliwienie podglądu plików jeszcze przed ich przywróceniem.

Oprogramowanie pozwala na odzyskanie danych skasowanych przez użytkownika, złośliwe oprogramowanie, awarię aplikacji, systemu czy sprzętu. Dodatkową funkcją Recuva jest możliwość trwałego kasowania danych. Oprogramowanie jest bezpłatne, z wyjątkiem zastosowań komercyjnych.

Disk Drill

Disk Drill

Oprogramowanie pozwalające na odzyskiwanie usuniętych plików dostępne bezpłatnie na system Windows oraz MacOs. Jest to program bardzo przyjazny użytkownikowi, zaledwie kilka kliknięć pozwala  na przywrócenie usuniętych plików.

Program został wyposażony w najważniejsze funkcję niezbędne do odzyskania danych. Pozwala to na bezproblemowe korzystanie z programu przez początkujących użytkowników. Disk Drill obsługuje nie tylko dyski twarde, ale również dyski zewnętrzne, karty pamięci czy pendrive’y. W programie zainstalowano specjalne filtry, które pozwalają na zarządzanie odzyskanymi plikami.

Jaki darmowy program do odzyskiwania plików wybrać?

Mnogość wyboru programów do odzyskiwania plików może przytłoczyć początkujących użytkowników. Warto więc przed wyborem zastanowić się czego konkretnie oczekujemy od tego typu programu.

Należy określić czy szukamy programu darmowego czy jednak jesteśmy w stanie za niego zapłacić. Należy też określić jakie umiejętności informatyczne posiadamy – na rynku możemy znaleźć programy dla użytkowników mniej, jak i bardziej zaawansowanych. Warto rozważyć też do czego konkretnie potrzebne będzie nam oprogramowanie, ponieważ każdy program oferuje nam trochę inne funkcje.

Czytaj więcej...  Dlaczego warto wybrać hosting SSD dla swojej strony? 9 zalet

Jak zapobiegać usunięciu plików?

Wszystkim nam znane jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo tyczy się ochrony cyfrowych danych. Możemy zabezpieczać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest tworzenie kopii na dysku zewnętrznym – może to być pendrive (oferują mniejsze pojemności, ale są poręczne) lub dysk zewnętrzny (duże pojemności kosztem większych gabarytów).

Jeżeli cenimy sobie mobilność to lepszym rozwiązaniem będzie zapisywanie plików na tzw. „chmurze”, czyli dysku online. Pozwala to na dostęp do danych z różnych urządzeń, nie grozi nam zgubienie takiego dysku czy fizyczne zniszczenie, jednak dostęp do niego możliwy jest tylko przez Internet.

Nieplanowane usunięcie ważnych danych jest zawsze stresującą sytuacją dla użytkownika. Należy wtedy pamiętać, że znając pewne rozwiązania istnieje szansa na pomyślne odzyskanie skasowanych plików.

Dostępne oprogramowania do odzyskiwania plików to narzędzia, z których warto korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Znajomość sposób odzyskiwania plików, nie powoduje jednak, że powinniśmy przestać zabezpieczać swoje pliki poprzez tworzenie kopii zapasowych.

Dmuchaj na zapas – zrób kopię dysku, kup dysk online


5/5 - (14 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *