Dysk ssd czy hdd? Poradnik

Dysk ssd czy hdd? Poradnik

Jaki dysk wybrać, SSD czy HDD? Jakie są różnice?

Dysk twardy to jeden z podstawowych komponentów w komputerze, na nim zapisujemy nasze wszystkie informacje, od zdjęć i filmów, do systemu operacyjnego. Wiele osób nie zwraca uwagi na specyfikacje dysku twardego, uważając że to i tak nic ważnego.

Nic bardziej mylnego, to od dysku twardego w dużej mierze zależy prędkość naszego komputera. W tym poradniku dowiecie się jaki dysk wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Wady i zalety dysku SSD

Wady i zalety dysku SSD

Dysk SSD, czyli solid-state drive, to urządzenie półprzewodnikowe bazujące na płycie krzemowej która zawiera scalone układy pamięci NAND Flash. Ich ogromnym plusem, poza wydajnością, jest brak elementów stałych. Dzięki temu są o wiele bardziej wytrzymałe na jakiekolwiek uszkodzenia, a ich praca jest praktycznie bezgłośna.

Zdecydowanie największym plusem jest ich szybkość, system zainstalowany na dysku SSD uruchamia się dosłownie w kilka sekund. Bardzo poprawiają również wydajność komputera, nawet w starych komputerach robią ogromną różnicę.

Dodatkowo, dyski te w porównaniu do dysku HDD są bardzo małe. Umożliwia to korzystanie z nich nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale również w laptopach, co również zwiększy czas pracy na baterii, gdyż pobierają one znacznie mniej prądu.

Lecz spójrzmy na drugą stronę medalu, dyski te są droższe od dysków HDD, a ich pojemności są mniejsze. Oczywiście są dyski które mają 1 TB i więcej, ale przyjdzie nam zapłacić za niego dużo więcej, niż za 1 TB na zwykłym, talerzowym lub magnetycznym dysku.

Mają one również stosunkowo krótszy cykl życia, gdyż mają ograniczoną liczbę cykli zapisu danych. W skrócie oznacza to każde, jednorazowe zapisanie na nim danych skraca jego życie. Lecz producenci skutecznie z tym walczą, zmieniając oprogramowanie i kontrolery. Mimo to cykl życia życia dysku SSD jest krótszy niż dysku HDD.

Wadą jest również odzyskiwanie danych, w momencie uszkodzenia dysku, mimo że są o wiele bardziej wytrzymałe, to gdy jednak już dojdzie do uszkodzenia, odzyskanie danych będzie o wiele trudniejsze niż ze standardowego dysku.

Wady i zalety dysku HDD

Wady i zalety dysku HDD

Dysk HDD, czyli hard disc drive to urządzenie składające się z głowicy, ruchomych talerzy oraz ramion. Na każdy talerz przypada jedna para głowic, jedna do odczytu danych, druga do zapisu. Dzięki przesyłaniu strumienia elektromagnetycznego poprzez głowicę, dane zapisują się na talerzu dysku.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD wybrać?

Prędkość operacji na nim jest zależna od prędkości obrotu talerzy. Przez to, że w jego budowie występuje wiele ruchomych elementów, jest bardziej podatny na uszkodzenia. W momencie w którym dojdzie do pęknięcia któregokolwiek elementu, dysk jest do wymiany.

Ich zdecydowanym plusem jest cena. Dysk HDD jest o wiele tańszy niż dysk SSD, szczególnie gdy zależy nam na dużej pojemności. Niestety, coś kosztem czegoś, ich prędkość jest znacznie mniejsza a samo urządzenie jest mniej wytrzymałe.

Musimy się z tym liczyć, szczególnie gdy chodzi o laptopy, z którymi podróżujemy. Upadek takiego urządzenia może liczyć się uszkodzeniem któregoś z elementów.

Dodatkowo pobierają o wiele więcej prądu, co bardzo skraca czas żywotności laptopa na baterii. Ich bezdyskusyjnym plusem jest odzyskiwanie danych w razie uszkodzenia, odzyskanie danych z niesprawnego dysku HDD jest o wiele łatwiejsze w porównaniu do SSD.

Który dysk wybrać – SSD czy HDD?

W momencie gdy zależy nam na prędkości komputera, zdecydowanie polecamy dyski SSD. Ich prędkość odczytu i zapisu jest kilkukrotnie wyższa od dysków HDD. Poleca się również montowanie dysku SSD do zainstalowania systemu, sam proces odpalania systemu jest dużo szybszy, i dodatkowo poprawia to płynność całego komputera.

Inaczej spojrzymy na ten wybór, gdy mamy dużą ilość danych do zapisania, a nasz budżet jest ograniczony, wtedy z pewnością sięgnijmy po dysk HDD.

Kup online super szybki dysk SSD!

Po przeczytaniu tego artykułu, znamy już różnicę pomiędzy tymi dwoma dyskami. Teraz czas na wybranie najlepszego dysku SSD. Kupując taki dysk zwracajmy uwagę na pamięć, zastanówmy się co będziemy na nim instalować i ile miejsca potrzebujemy. Poniżej prezentujemy zestawienie najlepszych dysków na rok 2021.


Podsumowanie

Podsumowując, wybór dysku powinien zależeć od naszych preferencji. Gdy mamy dużą ilość danych do zapisania, lecz niekoniecznie zależy nam na szybkiej pracy komputera, możemy wybrać dysk HDD. Lecz gdy zależy nam na tym, by nasz system był szybki, a gry i inne programy pracowały płynnie, wybierzmy dysk SSD.

5/5 - (16 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *