Każdy z nas miał kiedyś sytuację w której potrzebne dane znajdowały się na innym urządzeniu lub u innego pracownika. Nie jest to przeszkoda nie do pokonania lecz jeśli zdarza się nam to zbyt często zaczyna robić się to irytujące.
Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest dysk sieciowy NAS, który sprawdzi się zarówno w firmie jak i w domu. Dzięki niemu nawet kilku użytkowników podpiętych do tej samej sieci będzie mogło szybko i skutecznie wymieniać między sobą potrzebne dane.
Dysk NAS (sieciowy) – co to?
Dysk sieciowy NAS (z ang. Network Attached Storage), inaczej serwer NAS jest to prosto mówiąc mały komputer (zawiera procesor, złącza oraz pamięć operacyjną) którego zadaniem jest obsługa dysku zawierającego nasze dane do których mamy stały dostęp za pomocą sieci lokalnej.
Dyski takie zazwyczaj są łatwo konfigurowalne i wymagają podpięcia do routera za pomocą kabla sieciowego RJ-45. Jedyną wadą takiego systemu przechowywania danych jest to że kiedy sieć nie działa nie mamy do nich dostępu, co się jednak rzadko zdarza.
Dysk NAS świetny do domowych backupów
Kiedy sprzęt odmawia posłuszeństwa i tracimy ważne dane z komputera myślimy o tym czego nie zrobiliśmy – backup!. Tona płyt CD lub pendrive osobno do każdego komputera nie jest najlepszą metodą aby uchronić się przed utratą cennych plików.
Lepszym rozwiązaniem do backupów (domowych i nie tylko) może okazać się serwer NAS, na którym znajdują się wszystkie ważne dane. Kiedy użytkownik straci sprzęt, wystarczy że podepnie się do sieci lokalnej i ma możliwość przenieść swoje dane na dowolne urządzenie. Godziny ciężkiej pracy uratowane!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku sieciowego?
Kiedy jesteśmy już zdecydowani na zakup, musimy rozpatrzeć różne parametry urządzenia które będą dla nas ważne.
Liczba dysków i obsługiwana pojemność są bardzo ważne. Musimy zastanowić się ile danych będziemy na dysku przechowywać. Im większa pojemność tym większa cena. Poza tym w niektórych modelach dyski twarde są dołączone, w innych – nie, należy je dokupić osobno. Musimy zatem zwrócić uwagę na rodzaje i pojemności dysków obsługiwanych przez NAS. W warunkach domowych dysk 10 TB powinien być wystarczający.
Procesor oraz RAM powinny nas interesować kiedy zależy nam na szybkości i płynności działania dysku. Ważne dla nas będą ilość rdzeni procesora oraz jego częstotliwość.
Dostępne złącza – ważne jest aby serwer posiadał takie złącza abyśmy podłączyli wszystko czego potrzebujemy, np. HDMI – telewizor + ethernet – router + kilka złączy USB.
Bezpieczeństwo – jeśli chcemy aby nasze dane były zabezpieczone na wypadek awarii dysku sprawdzamy czy dysk NAS obsługuję funkcję RAID.
Dysk NAS RANKING
- Synology DS216J (2 kieszeniowy)
- WD My Cloud 4TB
- QNAP HS-251+ (kieszeń na dwa dyski 2.5/3.5 cala)
- WD My Cloud 2TB
- QNAP TS251A2G 2GB (dodatkowe kieszenie na 2 dyski 2.5/3.5 cala)
- WD My Cloud EX2 Ultra 4TB
- Western Digital MyCloud M. 6TB 3,5′’ (2x3TB) WDBZVM0060JWT
Innymi ciekawymi dyskami sieciowymi mogą być:
Sprawdź również inne dobre dyski sieciowe.
Seagate IronWolf Pro 3,5” 10TB SATA 6Gb/s 7200RPM 256MB
Ma pojemność 10 TB, Interfejs SATA 6Gb/s, maksymalną wydajność 214 MB/s. Warte zaznaczenia jest tutaj to że jego waga nie przekracza 0.7 kg, a poziom hałasu można określić w 28 dB podczas pracy. Dysk bez większego problemu może pracować 24/7 .
Seagate Exos X16 16TB SATA III
Pojemność dysku 16 TB, jak na dysk HDD jest bardzo wydajny i niezawodny. Dodatkowo poczucie pewności daje 5 letnia gwarancja. Dysk jest przystosowany do działania 24/7.Kolejnym atutem jest jego waga, ponieważ waży 0.65 kg dzięki czemu możemy zastosować go w warunkach domowych.
HGST HUS724030ALS640 3TB 7.2k SAS 3.5′
Pojemność dysku serwerowego 3 TB, interfejs SAS-2, 6GB/s, prędkość obrotowa 7200 RPM oraz przystępna cena (od około 300 zł) czynią z niego dobrego kandydata na domowy dysk serwerowy.
Seagate SkyHawk AI 14TB SATA III
Dysk ten został zaprojektowany do systemów monitoringu wykorzystujących sztuczną inteligencję, dlatego posiadają obciążenie robocze na poziomie 550 TB/rok co daje wysoką niezawodność. Jego pojemność to 14 TB, posiada interfejs SATA III(6GB/s) oraz 3 – letnią gwarancję.
HGST Ultrastar He10 10TB 3,5″
Dysk o pojemności 10 TB, posiada interfejs Sata III (6Gb/s) a jego prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min. Czas dostępu przy zapisie i odczycie jest dość podobny, 8 ms oraz 8.6 ms, a średnie opóźnienie wynosi 4.16 ms. Pobór mocy w granicach 5 W – 6,8 W .
Dyski zewnętrzne vs dyski sieciowe – które są lepsze?
Dyski zewnętrzne od dysków sieciowych odróżnia to, że przypadku tych pierwszych aby mieć do nich dostęp musimy je uprzednio połączyć za pomocą kabla do naszego laptopa czy komputera. Dyski sieciowe natomiast dają nam dostęp do danych zdalnie przy pomocy specjalnych aplikacji.
Zaletami używania dysków sieciowych jest możliwość skorzystania z nich bez względu na system operacyjny, a nawet ze smartfona czy tabletu, wymagany jest jedynie dostęp do internetu, dlatego górują nad dyskami zewnętrznymi dzięki tej wszechstronności.
Podsumowanie
Dyski sieciowe NAS coraz częściej goszczą w naszych domach i ułatwiają nam życie, pomagają zabezpieczać dane lub udostępniać pliki. Nieważne jakiej funkcjonalności potrzebujemy, warto zainwestować w serwer NAS nie tylko w firmie (gdzie jest on często niezbędny) ale także we własnym domu. Dobrze jest mieć własną i niezależną chmurę na swoje własne dane w epoce coraz to nowszych technologii.
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.