Jaki dysk do PS4?

Jaki dysk do PS4? EKSPERT RADZI

Najnowsze technologie w środowisku graczy

Każdy osoba, która w jakimś stopniu jest zainteresowana środowiskiem „gamingowym” na pewno słyszała o konsolach PlayStation, a tym bardziej zainteresowanym pojęcie dysku SSD jak i dysku HDD na pewno nie jest obce. Co te trzy pojęcia mają ze sobą wspólnego?

Należy zacząć od wyjaśnienia dla grona osób niewiedzących- co to jest dysk SSD i HDD? Dysk SDD ( skrót od Solid-State Drive) to urządzenie oparte na pamięci flash, które pozwala na znacznie szybszy zapis i odczyt danych (od 250 do 1000 MB/s i więcej) niż klasyczny dysk twardy HDD ( skrót od Hard Disk Drive) który wykorzystywany jest przez większość użytkowników ze względu na sprawdzone działanie i którego głównym atutem jest ogromna pojemność.

W ten właśnie sposób, dzięki dyskom SSD i HDD w naszych konsolach oprócz zdecydowanego zwiększenia pamięci, możemy zwiększyć też prędkość i poprawić działanie.

Rodzaje dysków SSD do PS4

Jakie wyróżniamy dyski SSD na rynku? Podstawowy podział tych pamięci to:

1. SATA (spotykane też jako SSD 2,5″)

przede wszystkim to podstawowe jak i najstarszy interfejs pamięci masowej używany w dysku SSD. Możemy wyróżnić różne rodzaje tego interfejsu, jednakże najnowsza wersja SATA III jest najskuteczniejsza i najszybsza, co na pewno spodoba się większości osób. Do tego należy wspomnieć że ten rodzaj dysku jest najczęściej spotykany na aktualnym rynku, w każdym przedziale cenowym. Tym bardziej istotną kwestią jest że ten rodzaj interfejsu jest korzystny jeżeli chodzi o porównanie dotyczące ceny a pojemności dysku.

2. M.2

kolejny rodzaj interfejsu, jest to następca złącza mSATA. Jest to aktualnie najszybszy rodzaj interfejsu w segmencie dysków SSD, będący w stanie osiągnąć prędkość aż do 4000 MB/s jednakże przy wsparciu sprzętowym, bez którego nie rozwinie w pełni swoich skrzydeł.

Te dwa rodzaje dysków to główny podział, który musi być w polu zainteresowania graczy. Jednakże kluczową kwestią jest rodzaj połączenia dysku do danego urządzenia. W związku z możliwością podłączenia do PS4 dysku z kompatybilnością interfejsu SATA należy celować w dyski SATA, w wersji II jak i III.

 Jaki dysk zewnętrzny do PS4 wybrać?

Przed zakupem danego dysku, trzeba zdecydowanie przemyśleć kilka kluczowych aspektów, ponieważ o ile kupno danego dysku w dzisiejszych czasach to żaden problem, o tyle wybór dobrego i kompatybilnego dysku to już kwestia o której trzeba mieć trochę pojęcia. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

1.Rodzaj dysku

tutaj dowolność, gdyż PS4 obsługuje dyski HDD i SSD, jednakże to ten drugi zapewni nam szybsze i płynniejsze działanie

2.Pojemność

tutaj również dowolność, gdyż dyski zaczynają się od pojemności 250 GB, kończąc na 8 TB, jednakże trzeba pamiętać że te największe pojemności w przystępnych cenach to jednak dyski HDD.

3.Interfejs i wielkość dysku

przed kupnem należy sprawdzić czy dany dysk będzie nadawał się do podłączenia do konsoli. Nośnik musi być z obsługą interfejsu USB 3.0 lub nowszego a wielkość to 3.5 lub 2.5 cala.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD 500GB? Najlepsze dyski

4.Producent/cena

należy pamiętać że renomowany producent da nam pewność co do pracy dysku. Jednakże w parze z tym idzie cena, która też może pójść przez to w górę.

W ten sposób należy przeprowadzić selekcję danego dysku i dopiero przejść do zakupu. Oczywiście rodzaj gier w jakie chcemy grać ma tutaj duży wpływ, gdyż te pojemniejsze w pamięć tytułu będą wymagały od nas zakupu zdecydowanie większego dysku. Warto również śledzić różne strony, różnych producentów gdyż często możemy znaleźć różne przeceny, co tylko korzystnie wpłynie na kupno danego dysku i pozwoli cieszyć się w pełni korzystaniem z konsoli.

Zalety wymiany dysku SSD w konsoli PlayStation 4

Z uwagi na fakt, że dyski SSD przystępne cenowo występują w opcjach pamięciowych znacznie niższych niż HDD, rodzi się pytanie: czy w ogóle opłaca się dokonać wymiany dysku na dysk SSD w konsoli PS4? Odpowiedź jest krótka i prosta: TAK.

     Podstawową zaletą jest  samo działanie dysku, a raczej bardzo szybkie działanie dysku. Mianowicie dzięki swoim właściwością dyski SSD sprawiają że gry potrafią się ładować aż o połowę czasu krócej. W tytułach takich jak Wiedźmin 3 Dziki Gon znacznie poprawi to ładowanie gry i sprawi że będziemy czerpać o wiele więcej przyjemności z grania, wykluczając zbędne czekanie.

Ponadto dysk SSD w pewnym stopniu może sprawić że tekstury w grach ulegną poprawie. W grach bogatych w detale graficzne czy rozległe lokalizacje, wiele tekstur jest doczytywanych w trakcie sesji grania. Dzięki sprawnemu działaniu dysku SSD, tekstury będą ładować się znacznie szybciej i w lepszej jakości, z uwagi na to że konsola będzie w stanie w szybkim czasie załadować dane tekstury.

Często zadawane pytania

Ze względu na fakt zewnętrznego ingerowania w strukturę naszej konsoli, wiele osób zadaje sobie pytania dotyczące tego procederu. Przy okazji pojawia się wiele wątpliwości jak i niechęci do wymiany dysku. Jednakże z uwagi na fakt, że po zapoznaniu się z kilkoma kluczowymi kwestiami, problem ten przestaje być problemem i wątpliwości rozstają rozwiane, należy odpowiedzieć na klika istotnych pytań.

Czy do PS4 można podłączyć dysk?

W każdej konsoli PS4 jest wewnętrzny dysk twardy, na którym od samego początku zapisywane są gry i inne aplikacje. Z upływem czasu miejsca jest coraz mniej i wtedy na pomoc przychodzą dodatkowe dyski zewnętrzne. Bez problemu do konsoli można podłączyć dysk i cieszyć się dodatkowym miejscem na gry, jak i ich szybsze ładowanie przy wybraniu dysku SSD.

Jak przygotować dysk do PS4?

Kiedy będziemy już w posiadaniu nowego dysku, należy go podłączyć do konsoli i sformatować. Włączając konsole przechodzimy w menu do „ustawień” następnie wybieramy „urządzenia” oraz finalnie „urządzenia pamięci masowej USB„. W tym miejscu należy kliknąć opcję sformatowania naszego dysku, oczywiście jako rozszerzonej pamięci masowej i system automatycznie tego dokona w krótkim czasie.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do ps5? Poradnik gracza

Gdzie kupić dysk SSD do PlayStation 4?

Dyski SSD dostaniemy stacjonarnie w różnego rodzaju sklepach z usługami komputerowymi jak i na stronach internetowych. Wystarczy wyszukać w przeglądarce dany dysk, zapoznać się z opiniami danego sklepu i przejść do realizacji.

Dysk twardy do PS4 Ranking

Krótki, ale konkretny ranking dysków do PS4 (Cena/jakość)
1. Crucial MX500 500GB 2,5″ – 268 zł
2. GOODRAM CX400 512GB 2,5″ – 238 zł
3. Samsung 860 EVO 500GB 2,5″ – 299 zł
4. GOODRAM CX400 256GB 2,5″ – 139 zł
5. Silicon Power Ace A55 1TB 2,5″ – 473 zł


Dyski warte uwagi

TANI DYSK DO PS4: Dysk SSD GOODRAM CX400 1TB SSDPR-CX400-01T” – sprawdzony dysk SSD, w dobrej cenie (399 zł) jak i w dobrej opcji pamięciowej, która na pewno spełni wymagania wielu użytkowników. Odczyt i zapis na poziomie 550/490 MB/s daje bardzo dobry wynik w tym przedziale cenowym, co sprawia że jest to naprawdę konkretny i fajny dysk.

SZYBKI DYSK DO PS4: SSD GOODRAM IRDM PRO 1TB SATA III 2,5 – droższy dysk w tym zestawieniu (539 zł), jednakże o  prędkości godnej pozazdroszczenia, mianowicie odczyt/zapis= 555/535 MB/s. Dysk o dobrej pojemności, wraz z taką prędkością sprawia że ta pamięć spełni oczekiwania wymagających graczy.

WYDAJNY DYSK DO PS4: Dysk SSD KINGSTON A400 240GB – niesamowicie dobry dysk w tak małej cenie(139zł) sprawia że jest on rekomendowanym dyskiem przez większość stron internetowych i użytkowników. 240 GB z prędkością odczytu/zapisu równym 500/350 MB/s przy tak małej cenie, sprawia że osoba z ograniczonym budżetem, znajdzie dla siebie naprawdę dobry sprzęt.

Podsumowanie

Konsole PS4 jak i dyski SSD, ale i też HDD bez problemu mogą iść razem w parze. Dzisiejsze technologie i ich szeroka dostępność sprawia, że bez większego wysiłku, w znacznym stopniu możemy umilić sobie nasz czas z ulubioną grą na ulubionej konsoli. Oczywiście przed zakupem dysku, należy zapoznać się poszczególnymi opisami i specyfikacjami, jednakże nie jest to trudny temat i nawet początkujący użytkownik bez większych problemów odnajdzie się w tym temacie.

Nie pozostaje nic innego jak rozglądać się za odpowiadającym nam dyskiem, szybkim i bez problemowym podłączeniem do konsoli i rozkoszowaniem się rozgrywką na najwyższym poziomie.

5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *