Jaki wybrać dysk do laptopa?
Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów dysków. Najlepszą wydajność i szybkość zapewnimy sobie wybierając dysk SSD. Dyski te górują nad dyskami HDD niemal w każdym aspekcie.
Przewyższają je szybkością zapisu oraz odczytu danych, są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie ma w nich żadnych ruchomych elementów. Dokładnie to samo tyczy się dysków SSHD. Jedyną różnicą jest to, że dyski hybrydowe posiadają niewielką ilość „szybkiej” pamięci przeznaczone najczęściej na pliki rozruchowe systemu operacyjnego, lecz wszystkie pozostałe pliki będą ładowane ze standardową prędkością dysku magnetycznego.
Jaki dysk SSD wybrać?
Gdy już się upewnimy, że dysk SSD jest najlepszą do wyboru opcją dostępną na rynku, to trzeba się zastanowić jaki konkretnie dysk będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
- Trzeba się zastanowić najpierw nad rodzajem formatem dysku. Tutaj polecam wybierać M.2, gdyż standard ten gwarantuje bardzo wysoką wydajność. Przestarzały, ale jeszcze najczęściej spotykany SATA III jest zdecydowanie wolniejszy.
- Dla porównania szybkość odczytu/zapisu danych na dyskach SSD z SATA III jest to zazwyczaj maksymalnie do 600MB/s i to w tych lepszych modelach, natomiast prędkość odczytu/zapisu dysku SSD M.2 ze średniej półki cenowej to odpowiednio około 3400MB/s i 2000MB/s. Jest to wartość kilkukrotnie wyższa niż w przypadku starego złącza SATA III.
- M.2 jest to innowacyjne rozwiązanie, które sprawdza się przy komputerach nowych.
- Jeszcze kilka lat temu zakup dysku SSD o przyzwoitej pojemności łączył się ze znacznie większym wydatkiem niż obecnie. Ceny dysków SSD M.2 stale maleją, dzięki temu nie trzeba wyjmować z portfela znacznych kwot, żeby zapewnić sobie najlepszy obecnie standard.
Jaki dysk SSD 256 GB do laptopa do 250zł?
- Pierwszym polecanym przeze mnie modelem w tym przedziale cenowym jest dysk Transcend 220S 256GB M.2 (TS256GMTE220S). Dysk oferuje nam fantastyczną prędkość zapisu aż 2800MB/s i odczytu 3500MB/s. Ten dysk jest na tyle szybki, że w zupełności podoła wszelkim grom jak również cyfrowej produkcji audio oraz video.
- Kolejnym dyskiem jest ADATA SC8200 Pro 256GB M.2 PCIe XPG (ASX8200PNP256GTC.Tutaj również posiadamy bardzo wysoką prędkość odczytu, bo również 3500MB/s jednak w porównaniu do Transcend ma niższą prędkość zapisu 1200MB/s. Prawdę mówiąc, te 1200MB/s to w dalszym ciągu jest zawrotna prędkość.
- Ostatnim modelem godnym uwagi jest dysk Kingston 256GB 2.5″ SATA III (SKC600B256G) to solidna opcja dla starszych laptopów z dobrą prędkością zapisu do 500MB/s i odczytu do 550MB/s
Jaki dysk SSD 256 GB do laptopa do 500zł?
- Jednym z lepszych dysków w tej cenie jest Lenovo ThinkPad 256Gb OPAL2 (4XB0W79580) w formacie M.2 z prędkością zapisu do 2200MB/s oraz odczytem 3500MB/s. Poza szybką pracę ten dysk oferuje nam również dobre wykonanie.
- Dysk Dell M.2 PCIe NVMe Class 40 2280 (AA615519), to propozycja od Della zaprojektowana głównie do laptopów Della, natomiast jest godny polecenia ze względu na swoje osiągi, jakość wykonania i długą żywotność.
- ADATA SSD Ultimate Su900 to dysk w formacie 2,5″ z interfejsem SATAIII osiągający dobre prędkości 560MB/s odczytu i 520MB/s. SATA III powoduje, że można go zainstalować w starszych modelach laptopów również tych z klasy premium.
Pojemność 256 GB czy 512 GB?
Obecnie różnica cenowa między dyskiem SSD 256GB a 512GB to około 100zł. Nie jest to więc kolosalna kwota. Warto więc brać pod uwagę swoje własne potrzeby przy wyborze dysku. Na pewno nie polecam dysków mniejszych, ponieważ sam system oraz kilka podstawowych programów mogą zająć ponad połowę pamięci.
Dysk 256 GB będzie odpowiedni dla osób, które nie będą instalowały na komputerze dużych gier i nie będą przechowywały potężnych ilości danych jak np. zdjęcia, filmy, muzyka.
Dla przykładu gra Read Dead Redemption z 2019 roku zajmuję około 150 GB pamięci. 256 GB doskonale się sprawdzi dla użytkowników, którzy owszem przechowują dane na dysku, lecz nie w kolosalnych ilościach, mają zainstalowane maksymalnie kilka programów/gier o średniej wymaganej ilości pamięci. Bardziej wymagający pod tym względem użytkownicy będą musieli zaopatrzyć się w większe pojemnościowo dyski.
Podsumowując
Zakres naszych potrzeb najbardziej powinien determinować wybór dysku. Trzeba jednak pamiętać, że czasem jesteśmy ograniczeni specyfikacją naszego laptopa. Jeśli nasza jednostka obsługuje jedynie SATA III to możemy zapomnieć o najnowszym formacie M.2.
Nadal jednak mamy wybór pomiędzy dyskiem SSD, SSHD czy HDD, z którego najszybszy i najbardziej polecany jest dysk SSD. Jeśli mamy nowszą jednostkę, która wspomaga M.2 nie ma się nad czym zastanawiać. Osiągi będą kilkukrotnie wyższe niż w porównaniu SATAIII.
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.