Jaki dysk do rejestratora? Ranking

Jaki dysk do rejestratora? Ranking

Wstęp

Podstawą systemu monitoringu w każdym systemie jest rejestrator. Niestety obecnie rejestratory cyfrowe DVR albo NVR zazwyczaj sprzedawane są bez dysków twardych. Wymaga to zakupu dodatkowo odpowiedniego napędu. Na nim bowiem rejestrator będzie zapisywał obrobiony i skompresowany już obraz.

Zazwyczaj w rejestratorach stosuje się dyski twarde 3.5″, które są też powszechnie stosowane w komputerach stacjonarnych. Najczęściej wykorzystywanym interfejsem jest interfejs SATA. W zależności od wymagań stosuje się dyski o różnej szybkości.

Rejestrator – co to?

Rejestrator cyfrowy to urządzenie, którego zadaniem jest zapisywanie w wersji cyfrowej wszelkich danych w postaci obrazu i dźwięku itp. Zapis jest dokonywany najczęściej na dyski magnetycznym HDD. Możliwe jest również zapisywanie danych na innych nośnikach jak np. płyta DVD, Blu-ray, pamięć flash.

Dysk do rejestratora – ranking

Sprawdź nasze propozycje.


Jaki dysk do rejestratora wybrać? Top 5 ciekawych alternatyw

Dysk do rejestratora powinien być przede wszystkim przeznaczony do zamontowania go w rejestratorze cyfrowym. Takie wymaganie jest zdecydowanie konieczne, gdyż dyski magnetyczne HDD z takim przeznaczeniem są zrobione z lepszej jakości materiałów, co pozwoli obciążenie dysku 24/7 unikając  zbędnych awarii i ryzyka, że straci się istotne dane.

Drugim parametrem jest pojemność dysku, która będzie kluczowa i określi jak dużo danych będziemy mogli na nim umieścić.

DYSK DO REJESTRATORA HDD-ST1000VX005 1TB 24/7 SkyH 

3,5 calowy dysk o bardzo dużej wydajności transferu danych. Dysk został stworzony z myślą o rejestratorach. Wykonany jest ze znacznie lepszych materiałów niż standardowe dyski magnetyczne HDD do komputerów stacjonarnych, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać pracę całodobową przez 7 dni w tygodniu.

Pojemność 1TB zapewni sporo miejsca na zapisywane przez rejestrator cyfrowy dane, w postaci obrazu, dźwięku itp. Postawiony na interfejsie SATA 6GB/s z pamięcią cache 64MB. Dodatkowo producent daje 3 letnią gwarancję.

WESTERN DIGITAL PURPLE 1TB WD10PURX

Bardzo dobre dyski od WD, które występują w różnych konfiguracjach od 1TB do aż 12TB. System AllFrame  w dyskach WD zapewnia najwyższą niezawodność i poczucie bezpieczeństwa o swoje dane w systemach monitoringu w małych i średnich firmach.

Czytaj więcej...  Dysk ssd czy hdd? Poradnik

Są zaprojektowane tak, aby mogły stale zapisywać nagrania 24/7 w jakości HD w systemach zawierających do 8 dysków twardych i 32 kamer video.

Dysk HDD 3TB PURZ, Western Digital

Przystosowany do rocznego obciążenia do aż 180TB (wymiany  danych). Również wykonany z bardzo solidnych materiałów, co pozwala na pracę 24/7 bez ryzyka awarii i utraty danych.

Ponadto dysk ma wgrane oprogramowanie, które zapobiega utracie klatek w nagraniach. Dzięki temu nagrania zachowują dobrą jakość.

Dysk DO rejestratora HDD-WD41PURX 4TB 24/7

Kolejna pozycja od WD, która w odróżnieniu od poprzedników posiada większą pojemność na dane, dzięki  czemu nagrania będę przechowywane zdecydowanie dłużej.

DYSK DO REJESTRATORA HDD-WD121PURZ 12TB 24/7

Potężny, 12TB dysk od WD, posiada dokładnie takie same zalety i jest wykonany z takich samych materiałów jak powyższe modele WD. Cena robi wrażenie, jest jednak podyktowana gigantyczną pojemnością dysku, która wynosi aż 12TB.


Jaką pojemność dysku do rejestratora GISE wybrać?

Jeśli chcemy dobrać odpowiedni dysk do rejestratora, to powinniśmy wybierać dyski, które są przeznaczone do montowania w rejestratorach.

Ponadto powinny być przystosowane do pracy 24/7, a co za tym idzie dzięki wykonaniu z lepszej jakości materiałów powinny być dużo bardziej odporne na jakiekolwiek awarie. Pozwoli to wyeliminować ryzyko utraty, czasem bardzo ważnych, danych.

Ponadto trzeba rozważyć jaka pojemność dysku jest nam potrzebna. Im większa ilość miejsca na dysku tym dłużej będziemy w stanie przechowywać nagranie.

Rejestratory działają w taki sposób, że po określonym czasie usuwają nagranie z danego dnia, aby zwolnić miejsce na dysku nowym nagraniom. Generalnie zwykła kamera o rozdzielczości 2Mpxl wymaga 1TB miejsca na dysku, aby jej nagrania były przechowywane przez 30 dni.

Ile trwa przykładowe nagranie z monitoringu CCTV?

Ile trwa przykładowe nagranie z monitoringu CCTV?

Systemy monitoringu w dzisiejszych czasach zapisują nagrania w kompresji H.264 albo nowszej H.265. Ponadto nowe kamery IP nagrywają w coraz lepszej jakości, co zabiera znacznie więcej miejsca.

Kamera IP z kompresją danych do H,265 pozwoli nam na zaoszczędzenie od 25% do 55% miejsca na dysku.

Przykład

Dla przykładu 24h nagranie w rozdzielczości 2MPx zajmuje w kompresji H.264 47GB, a w kompresji H.265 18GB. Takie samo nagranie, ale kamerą z wyższą rozdzielczością 3MPx w kompresji H.264 zajmuje 70GB, a kompresji H.265 to jedynie 23GB. Warto więc inwestować w nowsze technologicznie rozwiązania.

Czytaj więcej...  Dysk twardy Samsung. Wybieramy najlepszy model

Zyskujemy dzięki temu zdecydowanie większą jakość nagrań, a miejsce na dysku nie stanowi problemu. Biorą pod uwagę fakt, że większość monitoringów nagrywa całodobowo, a dodatkowo każdego dnia, to miejsca na dysku w rejestratorze powinno być więcej niż mniej. Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli chcemy, żeby nagranie było przechowywane dłużej, to musimy się zaopatrzyć w większe pojemnościowo jednostki.

Podsumowanie

Dzisiejszy świat biznesowy niemalże jest oparty na monitoringu. Znajduje się on praktycznie w każdej firmie, małej, średniej, oraz dużej. Rodzi to spore potrzeby rynkowe, co generuje szeroki wybór rozwiązań. Przed zakupem dobrze jest się zastanowić, czego konkretnie potrzebujemy w systemie monitoringu i wybrać sprzęty, które zaspokoją nasze potrzeby.

5/5 - (8 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *