Dysk HDD Ranking

Dysk HDD Ranking

Wstęp

Dyski HDD są to jednostki jeszcze do niedawna najpopularniejsze na rynku i stosunkowo stare. Inna nazwa dysku HDD to dysk magnetyczny. W dyskach HDD za funkcję nośnika pamięci służą aluminiowe talerze ułożone na sobie, a zapis i odczyt odbywa się za pomocą ruchomej głowicy.

Ten proces jest porównywalny z igłą gramofonu, która porusza się po czarnej winylowej płycie. Charakterystyczna dla tych dysków jest ich olbrzymia pamięć, która jest dostępna w stosunkowo niskiej cenie. Za 500zł można zakupić dysk HDD o pojemności do nawet 4TB, a dla porównania dysk SSD w takiej samej cenie to maksymalnie 512GB.

O dysku HDD trzeba pamiętać, że ich prędkość działania jest wolna. Za taki stan rzeczy odpowiada mechanizm i budowa dysku, gdyż głowica musi się przemieścić, odszukać dany plik, a następnie go wczytać. Wadą ruchomego mechanizmu dysków HDD jest również fakt, że kiepsko znoszą jakiekolwiek próby przemieszczania się z nim, zwłaszcza gdy są włączone. Bardzo łatwo w ten sposób go uszkodzić i stracić dane.

Dysk HDD Ranking – TABELA

1 Dysk Toshiba Canvio Basics 1TB
2 Dysk Seagate STEA1000400 – pojemność: 1 TB, 2.5″
3 Dysk Toshiba Canvio Basics 2TB
4 Dysk Adata HD710 – pojemność: 1 TB
5 Silicon Power Armor A62 1TB USB 3.1
6 Dysk Adata HV620 – pojemność: 1 TB, USB: 3.1, 2.5″
7 Dysk Western Digital WDBJRT0020BBK – pojemność: 2 TB
8 Dysk WD Black 500GB HDD
9 Verbatim dysk zewnętrzny Store 'n’ Go 2,5″ Secure HDD 2TB
10 Dysk Seagate STEA2000403 – pojemność: 2 TB

Najlepsze pojemne dyski HDD

Dyski HDD mają 2 główne parametry. Pojemność oraz prędkość dysku, która jest wyrażona w obrotach na minutę. Zwyczajne dyski HDD mają najczęściej 5400 obrotów na minutę lub 7200 obrotów na minutę. Oto ranking dysków HDD:

Dysk Toshiba Canvio Basics 1TB 

2,5″ nieduży dysk od Toshiby. Jego sporym atutem jest fakt, że jest dyskiem zewnętrznym. Można łatwo go podłączyć do wielu urządzeń za pomocą złącza USB 3.0., które maksymalizuje szybkość działania zewnętrznych dysków magnetycznych. Obudowa jest twarda, dzięki czemu wrażliwa głowica jest lepiej chroniona przez czynnikami zewnętrznymi.

Dysk Seagate STEA1000400 1 TB, 2.5″

 dobra pozycja dla osób często się przemieszczających. Dysk ma niewielkie gabaryty, twardą obudowę, a ponadto podłącza się go poprzez USB. Obsługuje format 3.0, co zapewnia szybszy transfer danych. Sam dysk jest zasilany przez USB, dzięki czemu zewnętrzne zasilanie nie jest konieczne. Jego cena jest bardzo atrakcyjna.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do NAS? Ranking

Dysk Toshiba Canvio Basics 2TB

 zewnętrzny dysk od Toshiby zapewnia olbrzymią ilość pamięci aż 2TB w dobrej cenie. Pozwala na szybki transfer danych, poprzez interfejs USB 3.0. Po podłączeniu do systemu Windows nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.  Kompatybilność z USB 2.0 pozwala na podpięcie go również do starszych urządzeń.

Dysk Adata HD710 1TB 

dobry dysk z USB 2.0. Na uwagę zasługuje jego specjalnie wykonana obudowa, która jest wytrzymalsza na upadki i przemieszczanie się i związane z tym wstrząsy. Ponadto dysk ten jest wyprodukowany w zgodzie z normą IP68, co oznacza, że jest odporny na wodę i kurz.

Silicon Power Armor A62 1TB USB 3.1

 opancerzona pozycja wśród dysków zewnętrznych. Odporny na uszkodzenia, wstrząsy, uderzenia, wodę i zadrapania dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie, która dodatkowo ma wmontowany uchwyt na kabel USB, co utrudnia jego zgubienie.

ADATA HDD HV620 Value 1TB 

dysk zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i ładnym wyglądzie. Posiada interfejs USB 3.0 co zapewnia dobrą szybkość, a jego elegancka, błyszcząca i gładka obudowa przyciąga wzrok. Jest ponadto odporna na zarysowania.

WD Elements SE Portable 2TB 

dobry jakościowo dysk, wykonany z solidnych materiałów, gwarantujący dobrą szybkość transferu dzięki USB. 3.0. Ponadto posiada bardzo dużą pojemność 2TB. Jest lekki i kompatybilny również ze starszymi modelami laptopów nieposiadającymi USB 3.0.

Dysk WD Black 500GB HDD 

dysk wewnętrzny z interfejsem SATAIII. Dysk 3,5″, z dobrą prędkością 7200 obrotów na minutę. Bardzo szybki dysk SSD, który się sprawdzi zarówno dla graczy jak i twórców graficznych, czy muzycznych.

Verbatim Store 'n’ Go 2,5″ Secure HDD 2TB

 fantastyczna pozycja dla ceniących sobie prywatność. Jest to szyfrowany model, który w obudowę ma zainstalowaną klawiaturę numeryczną, dzięki której możemy ustalić hasło. Bez jego znajomości nie będziemy mogli skorzystać z dysku.

Dysk Seagate STEA2000403

dysk z dedykacją do konsoli Xbox o pojemności aż 2TB, dzięki czemu znacząco zwiększymy ograniczoną na konsoli dostępną dla użytkownika pamięć na gry i multimedia.

Ceny dysków HDD

Dyski HDD są zróżnicowane cenowo. W zależności od pojemności cena może drastycznie rosnąć. Na cenę może też wpłynąć fakt istnienia dodatkowych funkcji i udogodnień jak np. szyfrowany dysk,  który zapewni nam lepszą ochronę naszych danych przez osobami niepowołanymi do ich zobaczenia albo wzmocniona obudowa zapewniająca lepszą ochronę na uszkodzenia i wstrząsy czy nawet odporność na wodę i kurz.

Czytaj więcej...  Rodzaje dysków

Najtańsze dyski zaczynają się nawet od 100 zł. Im bardziej wymagający użytkownik i większe potrzeby ceny dysków HDD mogą być wyższe. Nawet do 500 zł. Poniżej znajdują się inne ciekawe modele dysków.


Zwróć uwagę na te rzeczy przy zakupie dysku

Przy zakupie dysku powinniśmy się zastanowić przede wszystkim, jaka pojemność dysku jest nam potrzebna. Jeśli mamy niewielkie wymagania, to nie ma sensu kupować dysku o pojemności 4TB, bo i tak tego nigdy nie wykorzystamy.

Kolejnym parametrem, który powinien zmusić nas do namysłu jest szybkość dysku.

Jeżeli pracujemy lub bawimy się na większych plikach, jak np. zaawansowane grafiki, muzyka, obróbka filmów lub gry, to powinniśmy kupić dysk o większej szybkości. Warto się też zastanowić, czy będą nam potrzebne dodatkowe, wyżej już wymienione funkcje.

Dysk HDD a SSD, podstawowe różnice

Czym są dyski HDD oraz jak one działają wyjaśniłem już wyżej. Od niedawna na rynku istnieją nowe dyski tzw. SSD. Jest to nowsza technologia, która pozwala na zdecydowanie szybszą pracę dysku, która jest możliwa dzięki zastosowanej technologii półprzewodników.

Dyski SSD potrafią osiągać prędkości nawet kilkanaście razy większe niż ich magnetyczne odpowiedniki. Warto też zwrócić uwagę, że dyski SSD nie mają żadnych ruchomych elementów, dzięki czemu są zdecydowanie cichsze niż dyski HDD i są dużo bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia.

Podsumowanie

Dyski są miejscem, na którym przechowywane są wszystkie dane oraz programy na Twoim komputerze. Od dysku zależy wiele rzeczy, takich jak ilość miejsca na komputerze czy nawet szybkość jego działania.

Dla przykładu, najnowsze dyski pozwalają na uruchamianie się systemu operacyjnego i gotowości komputera do działania w zaledwie kilka sekund. Warto więc się zastanowić, czy nie potrzebny nam jest jakiś lepszy dysk, który drastycznie może zwiększyć komfort pracy lub zabawy.

 

źródła

https://allegro.pl/kategoria/dyski-i-pamieci-przenosne-dyski-hdd-4476

https://www.ceneo.pl/Dyski_twarde

5/5 - (13 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *