Dysk SSD M.2 Ranking

Dysk SSD M.2 Ranking

Wstęp

Obecnie najlepszymi dyskami na rynku są dyski SSD. Produkowane są one z różnymi interfejsami, jak SATA III czy mniej już używane mSATA oraz najnowszym interfejsem M.2. Te ostatnie złącze pozwala na osiąganie kilkukrotnie wyższych prędkości niż wcześniej wymieniane złącza. Ponadto ich format jest zdecydowanie mniejszy niż 2,5″ starsze rozwiązania, co pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkich gabarytowo ultrabookach.

Dysk ssd m.2 Ranking – TABELA

1 Samsung 860 EVO 250GB M.2
2 Dysk CRUCIAL P2 500GB SSD
3 Dysk PNY 1TB M.2 SSD XLR8 CS3030
4 Dysk SSD CRUCIAL MX500 500GB 2,5′
5 Dysk SAMSUNG 980 1TB SSD
6 Dysk SAMSUNG 980 250GB SSD
7 Dysk PHILIPS Ultra Speed M.2 480GB SSD
8 Intel SSD 670p Series (512GB, M.2)
9 Dysk WD Blue SSD M.2 SATA 1TB
10 Dysk SYNOLOGY SNV3500 400GB

Najlepsze nowoczesne dyski SSD M.2

Interfejs M.2 jest obecnie najszybszym złączem jakie jest montowane w dyskach. Ten interfejs pozwala maksymalnie wykorzystać technologie półprzewodników i osiągnąć zawrotne prędkości przesyłu danych w dyskach SSD. Często są to szybkości kilku GB/s. Z taką prędkością każdy komputer znacząco przyspieszy, a ładowanie systemu operacyjnego zawsze będzie maksymalnie kilku sekundowe. Oto ranking dysków SSD na złączy M.2:

Samsung 860 EVO 250GB M.2 

bardzo szybki dysk SSD. Technologia zastosowanych półprzewodników wraz z najnowszym interfejsem M.2 zapewni nam solidny transfer danych między komputerem a dyskiem. Producent gwarantuje, że dysk wytrzyma 5 lat użytkowania. Ponadto dysk ten jest dostępny w wersji 2,5″, M.2 oraz mSATA.

Dysk CRUCIAL P2 500GB SSD M.2 PCIe NVMe

Dobry dysk o dobrej cenie. Duża pamięć i szybki przesył danych, jak również ich zapis i odczyt powodują, że jest to bardzo atrakcyjna oferta. Dysk niedrogi, a dobry.

Dysk PNY 1TB M.2 SSD XLR8

Ogromna pamięć, bo aż 1TB oraz bardzo dobra szybkość zapisu oraz odczytu danych powodują, że dysk  może osiągać cenę do 550zł. Szybkość zapisu/odczytu danych to odpowiednio 3000MB/s oraz 3500MB/s. Dostępny jest również w wersji 2TB, 512GB oraz 256GB

Dysk SSD CRUCIAL MX500 500GB 2,5

Format 2,5″ SATA III. Pomimo, że ranking dotyczy jednostek z interfejsem M.2 to ten dysk zasługuje na uwagę również. Jest przeznaczony do starszych modeli laptopów nie obsługujących interfejsu PCIe na złączu M.2. Dobra cena i bardzo dobra szybkość jak na dysk z SATA III. Praktycznie maksimum możliwości wykorzystane z starszego typu złącza.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Dysk SAMSUNG 980 PRO 1TB SSD M.2 (MZ-V8V1T0BW) 

Szybki bo aż 3000MB/s zapisu oraz 3500MB/s odczytu danych. Samsung oferuje go w   dość atrakcyjnej cenie, biorąc pod uwagę parametry oraz pojemność aż 1TB. Dobra technologia odprowadzania ciepła, powoduje, że dysk nie będzie się przegrzewał. Przystosowany do obsługiwania wielu zadań naraz. Posiada narzędzie do monitorowania stanu dysku i pozwalające na maksymalizację wydajności. Ponadto posiada łatwy w obsłudze system szyfrowania danych w celu ich ochrony.

Dysk SAMSUNG 980 PRO 250GB M.2 (MZ-V8P2500BW) 

Dokładnie to samo co jest napisane punkt wyżej, tyle że ten model jest w wersji 250GB. Przeznaczony dla mniej wymagających, pod kątem ilości miejsca na dysku, użytkowników a gwarantujący komfort i szybkość użytkowania.

Dysk PHILIPS Ultra Speed M.2 480GB SSD 

Ultraszybki dysk od Philipsa. Solidne wykonanie, niska cena. Oczywiście interfejs M.2 gwarantuje kompatybilność z najnowszymi płytami głównymi.

Intel SSD 670p Series (512GB, M.2) 

Dysk od Intela. Bardzo szybki oraz wytrzymały. Dobre chłodzenie i ciche działanie. Dosyć dobra cena jak na model z taką szybkością i 512GB pamięci.

Dysk WD Blue SSD M.2 SATA 1TB 

Producent zapewnia, że dysk powinien działać bez awarii 1,75 miliona godzin, co jest dość imponującym wynikiem. Dobry dysk pod względem szybkości, jak na możliwości, które oferuje SATA. Doba cena, bo aż za 1TB pojemności płacimy zaledwie do 500 zł.

Dysk SYNOLOGY SNV3500 400GB 

Dysk, którego największą zaletą jest szybkość odczytu, która tutaj jest niemalże 6x większa niż prędkość odczytu. Dzięki temu system operacyjny oraz wszystkie pliki, nawet złożone elementy graficzne będą płynnie i szybko się włączać.

Inne, ciekawe alternatywne dyski SSD M.2

Na rynku są jednak dostępne również inne modele dysków z interfejsem M.2. Można dokonywać wyboru idealnego dla siebie modelu patrząc wcześniej na swoje własne potrzeby i wymagania względem danego urządzenia.

Ponadto poza dyskami wewnętrznymi istnieją również dyski zewnętrzne, które skutecznie i prosto pomogą nam rozszerzyć ilość pamięci, którą dysponujemy. Poniższa lista ukazuje także inne ciekawe modele dysków SSD.


Wybierasz dysk SSD M.2? Zwróć uwagę na to

Decydując się na zakup dysku musimy być pewni, że dany dysk spełni nasze oczekiwania.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD na system Windows 10 Poradnik?

W zależności od potrzeb musimy dostosować pod swoje potrzeby ilość pamięci, szybkość przesyłu danych. Jeśli oczekujemy od dysku czegoś więcej musimy sprawdzić czy dany dysk posiada coś więcej jak np. możliwość zabezpieczenia swoich danych poprzez szyfrowanie.

Jeśli zależy nam na niskich temperaturach w komputerze, to zwróćmy uwagę na technologię i system odprowadzania ciepła. Może również zwrócić uwagę, czy dysk jest przystosowany do wykonywania wielu operacji naraz, co w niektórych sytuacjach również może nam znacząco ułatwić pracę.

Musimy również sprawdzić czy dany dysk będzie pasował do naszej płyty głównej. Jeśli nasza płyta główna obsługuje PCIe na złączu M.2 to możemy sobie pozwolić na kupno takiego rodzaju dysk. Ten format jednak jest formatem stosunkowo młodym i starsze modele komputerów mogą  nie obsługiwać M.2.

W takim przypadku pozostaje nam jedynie dysk SATA III, który choć wielokrotnie wolniejszy od M.2, to z technologią półprzewodników SSD będzie znacznie szybszy od starego dysku magnetycznego HDD.

Dlaczego właśnie dysk SSD M.2?

Dysk SSD M.2 ma 2 kluczowe zalety. Jest to znacznie szybszy interfejs niż starsze, dawniej produkowane SATA III i MSATA. Ponadto ich gabaryty są zdecydowanie mniejsze. Są to bardzo cienkie jednostki, które z powodzeniem się instaluje w szczupłych ultrabookach. Ponadto interfejs M.2 jest kilkukrotnie szybszy niż SATA III.

Podsumowanie

Dyski SSD to genialne rozwiązanie naszych komputerach a instalowane w nich najnowsze złącze tylko spotęguje te odczucie. Jest to fantastyczne, niewielkie oraz szybkie rozwiązanie, zapewniające wysoki komfort użytkowania oraz zawrotną szybkość obsługiwania danych.

5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *