Dysk SSD Ranking

Ranking dysków SSD: TOP 10

Wstęp

W każdym komputerze jednym z podstawowych elementów jest dysk twardy. Służy on jako pojemnik, w którym instalujemy system operacyjny, wszystkie programy, sterowniki i aplikacje do rozrywki jak również przetrzymujemy na nim nasze prywatne pliki jak np. muzyka, zdjęcia, filmy. Za czasów mojej młodości dyski w komputerach były niewielkie i powolne, a funkcję obecnych dysków zewnętrznych sprawowały zaledwie kilku MB dyskietki.

Dzisiejsze dyski twarde są o wiele większe. Kiedyś na dyski patrzyło się tylko przez pryzmat wielkości, dziś zwraca się uwagę na wiele innych parametrów takich jak: szybkość odtwarzania danych, zastosowanie dysków czy chociażby rozmiar.

Wraz z rozwojem branży IT na rynku pojawiło się wiele różnych rodzajów dysków. Wyróżniamy dziś takie rodzaje dysków jak chociażby dyski magnetyczne HDD, dyski SAS, dyski hybrydowe, dyski SSD oraz dyski zewnętrzne. Dziś zajmiemy się jedynie dyskami SSD. Dyski SSD to jednostki które osiągają zawrotną wręcz prędkość działania.

Obecnie na rynku są to dyski najszybsze. Nie posiadają one żadnych ruchomych elementów, co się przekłada na dwie korzystne cechy dysku: niemalże bezgłośne działanie oraz mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i przenoszenie laptopa z miejsca gdy komputer jest włączony.

Ranking dysków SSD

1 Samsung 860 EVO 250GB M.2
2 Dysk CRUCIAL BX500 1TB SSD
3 Apacer AS350 Panther 240GB
4 Dysk PATRIOT P210 1TB SSD
5 Dysk SAMSUNG 980 250GB SSD
6 Dysk PATRIOT P210 512GB SSD
7 PNY CS900 240GB
8 Dysk GOODRAM IRDM 240GB SSD MLC
9 Dysk GIGABYTE 480GB SSD
10 Dysk SEAGATE IronWolf 250GB SSD

Najlepsze dyski SSD do PC/laptopa do 500 zł

Dlaczego akurat do 500zł? Ponieważ dysk w takiej cenie gwarantuje nam, że zakupiony dysk jest modelem o wyższym standardzie niż tańsze jednostki. Wydając więcej na dysk otrzymujemy zawsze więcej miejsca do wykorzystania, a bardzo często również lepsze parametry zapisu/odczytu, a nawet jakoś materiałów wykorzystanych do budowy podzespołów jest lepsza. Oto ranking dysków SSD do 500 zł:

Samsung 860 EVO 250GB M.2 

Bardzo szybki dysk SSD. Technologia zastosowanych półprzewodników wraz z najnowszym interfejsem M.2 zapewni nam solidny transfer danych między komputerem a dyskiem. Producent gwarantuje, że dysk wytrzyma 5 lat użytkowania. Ponadto dysk ten jest dostępny w wersji 2,5″, M.2 oraz mSATA.

Dysk CRUCIAL BX500 1TB SSD 

Szybki przenośny dysk SSD. Ma możliwość podłączenia go do wielu urządzeń jak komputer, tablet, telefon czy nawet konsola. Ponadto z łatwością go podłączymy również do iOS i Linux. Na uwagę zasługują jego dobre osiągi jak na dysk przenośny, co jest możliwe, dzięki zastosowaniu interfejsu USB 3.1 oraz ogromna ilość pamięci w ilości 1TB.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD na system Windows 10 Poradnik?

Apacer AS350 Panther 240GB

Tania, lecz dość solidna jednostka z dobrymi, jak na tą cenę, szybkościami zapisu oraz odczytu danych. Odpowiednio 350MB/s oraz 450MB/s. Format 2,5″ powoduje, że z łatwością go podłączymy nawet w starszych już jednostkach komputerów przenośnym, a 240GB pamięci pozwala już na komfortową pracę z kilkoma zainstalowanymi programami/grami.

Dysk PATRIOT P210 1TB SSD 

Kolejna 2,5″ jednostka dla osób chcących wydać więcej na dysk. Ogromna pamięć, bo aż 1 TB oraz bardzo dobra szybkość zapisu oraz odczytu danych powodują, że dysk może osiągać cenę do 500 zł. Dostępny jest również w wersji 2TB, 512GB, 256GB oraz 128GB

Dysk SAMSUNG 980 250GB SSD 

Potężna jednostka od Samsunga z najnowszym interfejsem M.2 Dysk ten gwarantuje prędkość zapisu oraz odczytu danych odpowiednio aż do 2700MB/s oraz 6400MB/s. Kosmiczna prędkość. Ładowanie Windowsa na takim dysku, to zaledwie kilka sekund. Dysk dostępny również w innych pojemnościach jak np. 1TB, 2TB czy 500GB pamięci.

Dysk PATRIOT P210 512GB SSD 

Dobry dysk o dobrej cenie. Duża pamięć i szybki przesył danych, jak również ich zapis i odczyt powodują, że jest to bardzo atrakcyjna oferta. Dysk niedrogi, a dobry.

PNY CS900 240GB 

Dysk przeznaczony nie do najnowszych modeli komputerów z interfejsem M.2 Wbudowany w niego interfejs SATA III oraz format 2″5 sprawia, że jest atrakcyjny dla posiadaczy komputerów w średnim wieku, ze względu na cenę, ilość pamięci oraz szybkość przesyłu danych.

Dysk GOODRAM IRDM 240GB SSD MLC 

Dobry, tani dysk. Format 2,5″. Szybki zapis i odczyt danych. Tak jak poprzednik interfejs SATA III powoduje, że jest dobrym i tanim kandydatem do montażu w modelach obsługujących jeszcze SATA III.

Gigabyte 480GB SSDSATA3 (GP-GSTFs31480GNTD) 

Jednostka o dużej pojemności aż 480GB w niskiej cenie. Dość dobra prędkość zapisywania i odczytywania plików. Format 2,5″.

Dysk SEAGATE IronWolf 250GB SSD  

Kolejna 2,5″ jednostka na naszej liście. Dobry, szybki z wejściem SATAIII. Nie jest modelem tanim, ale za to solidnie wykonanym, z dobrej jakości materiałów. Posiada długą żywotność.

Inne ciekawe alternatywy dysków SSD

Wymienione przez nas dyski nie są jedynymi na rynku dostępnymi modelami. W zależności od potrzeb dyski są konstruowane w różnej specyfikacji o różnym charakterze i różnej funkcji. Istnieją również dyski SSD zewnętrzne, które w łatwy sposób mogą powiększyć dla nas dostępną pamięć bez instalacji nowego dysku bezpośrednio w komputerze. Poniżej znajduje się lista innych, ciekawych modeli dysków SSD.


Dla kogo jaki dysk SSD? 256GB, 512GB, 1TB SSD?

Dyski dobrze jest wybierać przez pryzmat własnych potrzeb. Nie ma sensu kupować dysku o pojemności 1TB, który jest odpowiednio droższy, jeśli nigdy nie wykorzystamy takiej pojemności.

  • 256GB – dysk o takiej pojemności dedykowany jest dla większości użytkowników, którzy swoją jednostkę traktują jako urządzenie do pracy albo domowej rozrywki. Taka ilość pamięci zapewni nam poczucie, że z łatwością pomieścimy na takim dysku kilka niezbędnych programów, kilka gier o średniej pojemności oraz wystarczy miejsca na rodzinne zdjęcia albo muzykę i filmy.
  • 512GB – dysk przeznaczony dla trochę bardziej wymagających użytkowników. Sprawdzi się w pracy grafika fotografa lub edytora muzyki, kiedy trzeba na dysku przechowywać większą ilość plików w dobrej jakości, lecz może się ta pamięć okazać niewystarczająca. Dobry dysk dla graczy, który pozwoli na zainstalowanie do 2-3 gier o wielkiej pojemności (RDR2 zabiera około 150GB).
  • 1TB i więcej – dyski przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Pozwoli nam na przechowywanie kilku wielkich gier, mnóstwo muzyki, filmów, zdjęć w dobrej jakości. Za taką pojemność trzeba odpowiednio więcej zapłacić.
Czytaj więcej...  Rodzaje dysków

Podsumowanie

Najlepszym wyborem jest obecnie wybór dysku SSD w porównaniu do innych rodzajów jak HDD czy SSHD. Dyski te gwarantują bardzo przyzwoitą prędkość, znacznie cichszą pracę niż zwyczajne dyski magnetyczne. Ponadto są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

źródła

https://www.ceneo.pl/Dyski_twarde;szukaj-dyski+twarde
https://www.morele.net/wiadomosc/ranking-dyskow-ssd-top-10-modeli/1227/
https://akcesoriagracza.pl/dysk-ssd/

5/5 - (14 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *