Jaki dysk SSD na system Windows 10 Poradnik?

Jaki dysk SSD na system Windows 10 Poradnik?

Nowe i skuteczne technologie

W świecie który jest już w większości opatrzony w różnego rodzaju technologie, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera. Przydatny jest on nie tylko do pracy ale również dla dużej liczby osób jest on swego rodzaju urządzeniem do spędzania wolnego czasu, poprzez granie w swoje ulubione gry.

Przyzwyczajeni do płynności korzystania z tego urządzenia, często zauważamy pewne opóźnienia lub wolniejsze działanie-jak temu zapobiec? Jest wiele sposobów, ale wybór dysku SSD do swojego urządzenia to jedno z lepszych rozwiązań które poprawi osiągi.

Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD na system Windows?

     Dysk SSD ( skrót od Solid State Drive) to nośnik który zgarnia mnóstwo pozytywnych opinii i ocen. Dzięki korzystaniu z pamięci flash, dysk ten jest o wiele bardziej wydajniejszy w szybkościach zapisu i odczytu danych niż klasyczny dysk HDD.

Użytkownik posiadający szybki procesor oraz wydajną kartę graficzną będzie w pewien sposób „spowalniany” przez stare, podstawowe dyski twarde. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii w dyskach SSD i podłączeniu ich do swojego urządzenia możemy zyskać:

1. Konkretną konstrukcje, która pozbawiona jest elementów ruchomych, przez co nie jest podatna na znieszczenie
2. Szybszy zapis i odczyt pamięci co w dużym stopniu sprawi że komputer wiele zyska
3. Poprawienie niektórych elementów graficznych w grach i programach, właśnie dzięki szybkości działania tego dysku.

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Oczywiście dla chcących zakupić dysk, nie będzie to pierwszy lepszy wybór, lecz kwestia dłuższego, lecz nie skomplikowanego zastanowienia się. Oprócz różnego rodzaju producentów, różnej wielkości pamięciowej, wyróżniamy różne rodzaje samych dysków. Zaczynając od formatu dysku, wyróżniamy:

1. Dysk SSD 2,5″

Jest to standardowa technologia, znana większości użytkowników. Dzięki niemu możemy osiągnąć szybkość do 6 GB/s. Głównym jego atutem jest przystępność cenowa ( nawet z niewielkim budżetem dostaniemy dobry dysk) oraz łatwy montaż.

2. Dysk SSD M.2

Tutaj sprawa wygląda trochę inaczej, gdyż te dyski to nowsza sprawa i nieco bardziej skomplikowana. Sam proces montażu do płyty głównej może okazać się małym problemem, ale ten kto temu sprosta może cieszyć się o wiele szybszym działaniem dysku niż w przypadku dysku SSD 2,5″. O ile szybszym? Dokładnie dysk ten może wyciągnąć wynik aż do 32 GB/s.

Czytaj więcej...  Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Ponadto należy zwrócić uwagę również na interfejs danego dysku, czyli sposób połączenia. Możemy wyróżnić w tej kategorii takie interfejsy jak: 1. dysk SATA, 2. PCI-Express, 3.PATA, 4. SAS. 

Pierwsze dwie pozycje to pozycje najpopularniejsze i wybór nasz, powinien być skierowany głównie na nie, chyba że mamy wiedzę oraz potrzeby i potrzebujemy czegoś wyszukanego.

Jaki dysk SSD na system Windows 10 warto wybrać?

Jaki dysk SSD na system Windows 10 warto wybrać?

Często zadawane pytanie: jaki dysk będzie dobry? Tutaj nie ma konkretnej odpowiedzi, a najczęstszą jest: to zależy. Zaczynając od producentów, aktualnie na rynku istnieje ogromny wybór: Goodram, Samsung, Apacer, Crucial, Patriot i wiele innych. Warto czytać opinie na interesujący nas przedmiot. Ważnym aspektem jest również pamięć.

Dyski HDD z ogromną pamięcią są korzystniejsze cenowo niż dyski SSD z taką pamięcią. Kupując dysk SSD musimy się z tym liczyć. Najkorzystniejszym wyborem dla osób z mniejszym budżetem będzie wybór dysków o pamięci 256 GB. Jednakże są również warianty z większą pamięcią, ale musimy liczyć się również z większą ceną. Oczywiście przy wyborze dysku należy również pamiętać o formacie i interfejsie jaki nas będzie interesował lub na który możemy sobie pozwolić.

Dysk SSD pod system Windows – Ranking

W celu przystępnego zapoznania się z rynkiem dysków SSD, zostanie przedstawiony poniżej ich aktualny ranking :

1.Crucial MX 500 1 TB CT10000MX500SDD1 – 428 zł

2.Crucial MX 500 500 GB CT5000MX500SDD1 – 254 zł

3.Goodram 512GB SSDPR-CX400 (SSDPR-CX400-512) – 229 zł

4.Crucial BX500 1TB (CT1000BX500SSD1) – 362 zł

5.Crucial BX500 240 GB (CT240BX500SSD1) – 132 zł


 Inne ciekawe dyski SSD pod Windows’a

Ciekawe dyski na które warto zwrócić uwagę to również:

1. Dysk SSD GOODRAM CX400 1TB SSDPR-CX400-01T

Jest to tani dysk, kosztujący około 400 zł, o dużej pojemności i idącej z nią dobrej prędkości odczytu i zapisu. W tym przedziale cenowym, jest to jeden z fajniejszych dysków który na pewno spełni oczekiwania większości użytkowników.

2. Samsung 980 1TB M.2 (MZ-V8V1T0BW)

Nieco droższy, bo kosztujący około 600 zł dysk M.2 który spełni oczekiwania już bardziej wymagających użytkowników. Dzięki zastosowaniu tego formatu, szybkość jego pracy jest na najwyższym poziomie oraz konkretna pamięć w postaci 1TB na pewno sprawi, że dysk ten będzie dobrym wyborem.

Czytaj więcej...  Dysk ssd 256gb do laptopa. Poradnik

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z tekstem, większość wątpliwości powinna zostać rozwiana. Dyski SSD to przyszłość komputerowego świata. Ich szybkie działanie, poparte konkretną i dobrą budową sprawi że nasze doznania z gry i korzystania z komputera wejdą na zdecydowanie wyższy poziom.

Wybór dysków jest przeogromny, zaczynając od producentów, przez interfejsy kończąc na rodzajach wielkości pamięci. Poświęcając trochę czasu na zapoznanie się z tematem, będziemy mogli wybrać naprawdę dobry i solidny dysk, który długo nam posłuży.

5/5 - (9 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *