W czasach, gdy, coraz częściej potrzebujemy przenieść dużej wielkości pliki, standardowe pendrive mogą okazać się niewystarczające. Przykładowo jeden film, w jakości 4k może już zajmować ponad 100 GB. Często potrzebujemy także, mieć przy sobie w jednym miejscu, dużą ilość danych potrzebnych do pracy zdalnej lub nauki. Rozwiązaniem mogą być w tym przypadku dyski zewnętrzne.
Czym właściwie jest dysk zewnętrzny?
Dysk zewnętrzny, jest tak naprawdę bardzo podobny do dysku wewnętrznego, z tą różnicą, iż umieszczony jest w osobnej obudowie. Są to dyski 3,5, 2,5 lub 1,8 calowe, podpinane do urządzenia za pomocą kabla, najczęściej jest to przewód USB, choć nie tylko. Zasilany może być z urządzenia, do którego został podjęty, lub w przypadku większych dysków, wymagać dodatkowego źródła energii.
Jak dzielimy dyski zewnętrzne?
Dyski zewnętrzne dzielone są zazwyczaj na jeden z trzech parametrów: technologia produkcji, wymiar oraz typ połączenia.
I tak ze względu na technologie produkcji wyróżniamy dyski HDD oraz SSD.
- Dyski HDD, czyli dyski talerzowe działają wolniej, bywają także głośniejsza, oferują jednak o wiele atrakcyjniejszą cenę w stosunku do pojemności, jaką oferują
- Dyski SSD są zdecydowanie szybsza, a ze względu na ograniczenie ruchomych części, są także bardziej odporne na wstrząsy i upadki. Są jednak droższe niż dyski HDD
Ze względu na wymiar rozróżniamy dyski 1,8, 2,5 oraz 3,5 calowe
- Najmniejsze dyski 1,8 cala są rzadko spotykane i najczęściej stosowane zamiennie z pendrivami. Posiadają praktycznie wszystkie ich wady oraz zalety.
- Mniejsze dyski 2,5 cala dzięki swoim wymiarom i mniejszej wadze są bardziej mobilne. Nie potrzebują też zazwyczaj dodatkowego źródła zasilania. Odbywa się to jednak kosztem pojemności.
- Dyski 3,5 cala, często potrzebują dodatkowego podłączenia do źródła prądu, oferują jednak większą pojemność w stosunku do ceny. Używane są częściej jako dysk stacjonarny, z ewentualną możliwością przeniesienia w inne miejsce.
Ze względu na sposób połączenia rozróżniamy dyski:
- USB 3.0
- USB 3.1 typu C
- Bezprzewodowy dysk WiFi
- Esata lub dysk FireWire
- Thunderbolt
- Dysk sieciowy ze złączem Ethernet
Pojemność dysku zewnętrznego
Pojemności dysku zewnętrznego zaczynają się obecnie od 128GB. Spotyka się ją najczęściej w zewnętrznej dyskach SSD. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem są dyski o wielkości 1 lub 2 TB. Dla najbardziej wymagających, przewidziane są jednak znacznie większe dyski, oferujące nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt terabajtów miejsca.
Dodatkowe funkcje dysków zewnętrznych SSD
Nowoczesne dyski zewnętrzne, poza swoim oczywistym zastosowaniem, posiadają też wiele przydatnych w różnych sytuacjach funkcji.
> Osoby, którym zależy na poufności trzymanych danych, mogą znaleźć dysk z funkcją szyfrowania zapisanych plików.
> Osoby bojących się utraty danych, nad którymi pracują, na pewno zainteresują się możliwością tworzenia kopii zapasowych.
> Co ciekawe dyski te można traktować również, jako swego rodzaju powerbanki, służące do naładowania innych urządzeń przenośnych w terenie.
> Dyski SSD pozwalają także nagrywać treści bezpośrednio z telewizora a dla najbardziej mobilnych przewidziano szereg rozwiązań uodparniający ja na wstrząsy oraz uderzenia.
Interfejsy dysków zewnętrznych
Najczęściej spotykanym interfejsem jest standardowe USB 3.0 oraz 2.0. Umożliwia to połączenie dysku zewnętrznego z większością dostępnych na rynku urządzeń multimedialnych. Coraz popularniejsze stają się także zewnętrzne dyski wi-fi, które mogą zostać połączone z wszystkimi urządzeniami wewnątrz danej sieci.
Dyski zewnętrzne mające zapewnić kompatybilność z urządzeniami firmy Apple, potrzebują interfejsu Thunderbolt. Rzadziej spotykane interfejsy eSATA oraz FireWire stosowane są przez profesjonalistów, pod konkretne zastosowania.
Dysk zewnętrzny – Rankingi
Szukając najlepszego dla siebie dysku zewnętrznego, dobrze jest zapoznać się z obecną ofertą sklepów w tej dziedzinie. Zrobić to można przykładowo, dzięki porównywarką cen poszczególnych dysków dostępnych w Internecie.
Ciekawe, alternatywne dyski zewnętrzne dla każdego
Porównywanie danych technicznych, poszczególnych dysków zewnętrznych dostępnej na rynku, niejednego przyprawić może o zawrót głowy. Poniżej, znajduje się, więc kilka polecanych propozycji w tym temacie.
Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.0
To kompaktowe urządzenie od znanej i cenionej w branży firmy, charakteryzujący się wysoką kulturą pracy, dobrym stosunkiem pojemności do ceny oraz wysoko jak na ten segment cynowy szybkością.
Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0
To dobre rozwiązanie dla osób dużo się przemieszczających. Kompaktowe wymiary spowodują, że zmieści się wszędzie, jest praktycznie niesłyszalny. Posiada także antypoślizgowe gumki, zapewniającą mu stabilność w każdych warunkach. Charakteryzuje się także dobrym stosunkiem ceny, do jakości
Adata SD600Q 240GB
Charakteryzuje się wyjątkowym, designem, oraz dużą prędkością odczytu oraz zapisu danych sięgających ponad 400MB/s. Jest on także odporny na wstrząsy, a zastosowana konstrukcja umożliwiająca odprowadzenie ciepła oraz energooszczędność.
Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Ważne jest, aby wybierając dysk zewnętrzny odpowiedzieć sobie na kilka pytań typu: Do czego jest on nam potrzebny? Na jakich parametrach najbardziej nam zależy? W jakim przedziale cenowym chcemy znaleźć taki dysk? A następnie znaleźć taki, który odpowiada dokładnie naszym potrzebą.
Podsumowanie
Na rynku dostępna jest olbrzymia liczba dysków. Na pewno każdemu, niezależnie od preferencji i potrzeb uda się znaleźć urządzenie odpowiadające dokładnie jego potrzebą.
przykładowe źródła
źródła
https://gadzetomania.pl/10527,jaki-dysk-zewnetrzny-wybrac-co-trzeba-wiedziec
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-dysk-zewnetrzny-ssd-kupic/6384/
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-dysk-zewnetrzny-wybrac/
Od lat interesuję się światem technologii. Z wykształcenia technik informatyk, w szczególności interesuje mnie rozwój w zakresie pamięci masowej, analizy i wymiany danych. Mam nadzieję, że na moim blogu pomogłem Ci w doborze odpowiedniego dysku SSD, HDD.