Jaki dysk SSD do komputera?

Jaki dysk SSD wybrać?

Zastanawiając się jaki dysk SSD wybrać, należy najpierw zadać sobie pytanie czym w ogóle jest dysk SSD oraz jak jest zbudowany. Rozwinięcie angielskiego skrótu nośnika to Solid State Drive. Przed SSD na rynku znaleźć można było dyski HDD. Nowe okazały się jednak trwalsze, oszczędniejsze oraz wygodniejsze w pracy. Stały się one powszechne i chętnie kupowane.

Charakterystyka dysków SSD

Charakterystyka dysków SSD

Jedną z ważniejszych zalet tych nośników pamięci jest to, że nie posiadają one ruchomych elementów w swojej budowie. Sprawia to, że są one bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju uderzenia. Różni ich to od mających talerze dysków HDD. Dyski SSD skonstruowane są z pamięci flash. Pamięć ta zapewnia nam oszczędną i cichą pracę. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów dysków. Najczęściej spotka się je do użytku wewnątrz obudowy naszego komputera lub na zewnątrz. Nośniki te są szybkie. Są w stanie przesłać w ciągu sekundy 1GB pamięci.

Jaki dysk SSD wybrać do komputera stacjonarnego?

Wpływ na to jaki dysk SSD wybrać do komputera stacjonarnego ma kilka czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić płytę główną i to jakie posiada ona porty. W przypadku, gdy płyta posiadać będzie tylko SATA III, w tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak wybrać dysk 2,5 calowy. Pozwoli to nam na przesył danych oraz ich odczyt z prędkością 600 MB/s. Jeśli jednak płyta główna ma port M.2 wtedy należy wybrać standard PCIe. W tym przypadku przesył danych i ich odczyt będzie możliwy z prędkością 3200 MB/s.

Jaki dysk SSD wybrać do laptopa?

Tak samo jak w komputerach stacjonarnych tutaj także musimy sprawdzić naszą płytę główną i to jakie porty posiada. Jeśli jest to port SATA wtedy również wybierzemy dysk 2,5 calowy. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na jeden z parametrów nośnika. Mianowicie chodzi o jego grubość. Musimy pamiętać, że musi on się zmieścić do naszego laptopa, w którym jest mniej miejsca niż w komputerze stacjonarnym. Możemy jednak zakupić dysk zewnętrzny, który bez problemu podłączymy do naszego urządzenia przenośnego.

Jak dobrze dobrać dysk SSD?

Wiemy już na jakiej zasadzie działa dysk SSD, jakie ma zalety, dzięki którym jest często wybieraną opcją zakupu. Jednak jak dobrze dobrać nasz dysk SSD. Wpływ mają na to cztery czynniki: prędkość zapisu oraz odczytu danych, pojemność dysków, transfer oraz interfejs, a także cena. Należy zbadać wszystkie te opcje.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do ps5? Poradnik gracza

1. Prędkość zapisu i odczytu danych

Dyski SSD sprawiają, że system operacyjny zainstalowany na urządzeniu może włączyć się o wiele szybciej niż w przypadku posiadania dysku twardego. Prędkość zapisu oraz odczytu danych na tym nośniku to od 200 MB/s do nawet 1 GB/s. W przypadku dysków SSD 2,5 calowych przesył jest do 600 MB/s. Przy porcie PCIe prędkość ta możę wzrosnąć do 3200 MB/s. Przy standardzie M.2 prędkość może osiągnąć nawet 4 GB/s.

2. Pojemność dysków SSD

Kolejnym czynnikiem jest pojemność dysków SSD. Na rynku znajdziemy nośniki z pojemnościami zaczynającymi się od 128 GB. Znajdziemy również takie, które posiadają 256 GB, 512 GB czy 1 TB.

3. Interfejsy wykorzystywane do dysków SSD

Nasz dysk SSD musi być podłączony do urządzenia. Odbywa się to właśnie za pomocą interfejsów. Najczęściej wykorzystywanym interfejsem jest SATA. W tej rodzinie możemy przedstawić trzy rodzaje. SATA, gdzie przepustowość to 150 MB/s., SATA II, w którym przepustowość to 300 MB/s oraz SATA III z przepustowością 600 MB/s. Innymi interfejsami są PCIe oraz M.2.

4. Cena dysków SSD

Dyski SSD mają wiele zalet co za tym idzie ich cena nie jest niska. Mimo, że z każdym rokiem obniża się ona, to nadal nie są to najtańsze nośniki danych. Cena ta zależy jednak od parametrów naszego dysku. Ważny jest tu wykorzystany interfejs co za tym idzie przepustowość. Na cenę wpływa również pojemność. Dyski z pamięcią 250 GB kosztować będą od 250 złotych. Natomiast cena tych o pojemności 1 TB zaczynać się będzie od 500 złotych.

Dysk SSD do laptopa – Ranking, porównaj ceny

Ranking dysków SSD do laptopów wraz z ich cenami.


Dysk SSD GOODRAM CX400 1TB SSDPR-CX400-01T

Parametry:

  • cena 518 zł
  • pojemność 1TB
  • interfejs SATA III

ADATA Ultimate SU800 256GB

Parametry:

  • cena 163,19 zł
  • pojemność 256GB
  • interfejs: SATA III

Dysk SSD CRUCIAL MX500 500GB 2,5″ CT500MX500SSD4 M.2 SATA III

Parametry:

  • cena 269 zł
  • pojemność 500GB
  • interfejs SATA III

Jest to kilka z dysków, które przeznaczone są dla laptopów.

Czytaj więcej...  Jaki dysk do XBOX ONE? Poradnik

Dyski SSD przeznaczone do komputera stacjonarnego

Jeśli nadal nie wiesz jaki dysk SSD wybrać do swojego komputera stacjonarnego przedstawimy dla ciebie trzy nośniki, które według nas są godne polecenia. W krótkim opisie znajdziesz ich parametry, które pomogą Ci dokonać wyboru.

 

Samsung 870 EVO 500 GB

Dysk ten posiada pamięć o pojemności 500 GB. Jest to nośnik 2,5 calowy ze złączem SATA III. Rodzaj pamięci wykorzystany w tym nośniku to MLC.

Crucial MX500 500 GB 2,5

Dysk Crucial MX500 posiada pamięć 500 GB. Jego złącze to SATA III, a format to 2,5 cala. Rodzaj pamięci zastosowany w tym dysku to TLC.

Goodram CX400 256 GB

Pojemność tego dysku SSD to 256 GB. Jest to dysk 2,5 calowy o interfejsie SATA III. Rodzaj pamięci zastosowany w tym modelu to TLC.

Dyski SSD przeznaczone do laptopa

Wybór dysku SSD nie jest rzeczą najłatwiejszą. Szczególnie dla osób, które nie znają się do końca na podzespołach komputerowych. Przedstawimy teraz trzy dyski SSD, które według nas są odpowiednie do laptopów.

 

Samsung 980 1TB M.2

Dysk od firmy Samsung posiada pamięć o pojemności 1 TB. Jego interfejs to M.2 PCIe NVMe 3.0 x4. Rodzaj pamięci zastosowany w tym nośniku to MLC.

PNY XLR8 CS3030 1TB M.2 PCIe NVMe

Dysk SSD od producenta PNY do nośnik o pojemności 1 TB. Jego format to M.2, a złącze M.2. Rodzaj pamięci wykorzystany w tym modelu to TLC.

ADATA SX8200 Pro 256GB M.2 PCIe XPG

Dysk ten ma pojemność 256 GB. Jego format to M.2, posiada złącze M.2. Rodzaj pamięci jaki zastosowano w tym nośniku to TLC.

5/5 - (12 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *